Reklama

Polscy naukowcy to niezwykłe postaci - wielcy odkrywcy i badacze różnych dziedzin. Ich dokonania zmieniły świat. Mimo że żyli na przestrzeni różnych wieków, a ich odkrycia są przełomowe, wciąż za mało się o nich mówi.

Gra karciana "Akademia Superbohaterów" autorstwa Tomasza Rożka powstała z jednej strony po to, aby uchronić polskich naukowców od zapomnienia, ale jej celem jest też to, żeby w ciekawy sposób zainteresować nauką młode pokolenia.

Gra składa się z talii 30 unikalnych kart. Każda z nich zilustrowana została wyjątkowym wizerunkiem jednego Superbohatera, czyli wybitnej osoby ze świata polskiej nauki. Postaci narysowane są w konwencji superbohaterów, którzy dysponują supermocami. Tyle że nasi bohaterowie to naukowcy, dla których orężem stała się ciekawość świata, upór w dążeniu do celu, pasja i ciężka praca. Dlatego na rysunkach ukazani są z właściwymi dla ich profesji atrybutami, takimi jak na przykład przyrządy astronomiczne, naczynia laboratoryjne czy różnego rodzaju wynalazki techniczne. Autorem tych niesamowitych grafik jest wybitny ilustrator – Marek Oleksicki.

Na każdej karcie znajduje się także kilka faktów z życia danego naukowca lub informacji o dokonanych przez niego odkryciach. To właśnie te krótkie notki są niezbędne do rozegrania partii.

Rolą gracza jest zadanie pytania w oparciu o jeden z trzech przytoczonych na karcie faktów. To osoba, która trzyma kartę decyduje w jakiej kolejności zadaje pytania, choć w jej interesie jest to, by inni gracze zdobyli jak najmniej punktów. Intuicja podpowiada, że lepiej zacząć od pytania najtrudniejszego. Gra jest zakończona, gdy na środku stołu nie ma już kart. Wtedy następuje podliczenie punktów.

Pomysłodawcą i autorem gry jest dr Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz naukowy i autor publikacji naukowych.

więcej: www.sklep.naukatolubie.pl