Reklama

Teraz królują gry, które wyróżnia: niespotykana mechanika, artystyczna oprawa graficzna i przede wszystkim ciekawa fabuła. Najlepsi autorzy potrafią wprowadzić graczy w konkretny klimat, całkowicie zaangażować ich w akcję i zachęcić do rozwijania etapów gry. Teraz możecie się przenieść do średniowiecza, starożytnego Egiptu, wyruszyć na Wyprawę do El Dorado. Możecie też wybrać się w kosmos, walczyć z pandemią, czy przenieść się do przyszłości.

Nowoczesne gry nie są dla dzieci, ale mogą być dla rodzin i dorosłych. Wymagają myślenia strategicznego, dalekosiężnego planowania. Sukces zależy od podejmowanych decyzji, zawierania sojuszy, a czasem perfidnych zdrad. Instrukcje czasem są proste, jednak niektóre mają nawet do 40 stron, a rozgrywka potrafi trwać więcej niż 8 godzin.

Podczas rozgrywki gracze muszą dobierać karty, gromadzić zasoby, rozwijać inwestycje, a czasem chronić społeczeństwa. Niejednokrotnie plansza budowana jest podczas rozgrywki i za każdym razem wygląda inaczej. Autorzy gier potrafią tak opracować mechanikę gry, że będzie regrywalna, czyli przy każdej kolejnej rozgrywce, akcja wyglądała inaczej. Możecie sprzedawać i kupować dobra lub informacje, zadawać pytania i łączyć fakty.

Polecę te najciekawsze, które zdobyły popularność nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Od czego zacząć?

Gry na początek: Catan – rozpoczął erę nowoczesnych gier, Wsiąść do pociągu (z dodatkiem Polska), Carcassone z wieloma dodatkami.

Najciekawsze tytuły:

Everdell – wspólnie zbudujecie leśne miasto i będziecie zarządzać jego mieszkańcami.

Na skrzydłach – poznacie 400 gatunków ptaków, zbudujecie ostoję, tak by jak najwięcej ptaków, chciało się w nich osiedlić i złożyć jaja. Ekologia i edukacja.

Scythe – gra osadzona w alternatywnej rzeczywistości 1920 roku. Wrogie frakcje tworzą imperia. Polski ilustratora - Jakub Różalski.

AZUL i Sagrada – gry abstrakcyjne. Azul - układasz wielobarwne płytki, tworząc artystyczne mozaiki; Sagrada - witraży w bazylice Sagrada Familia.

Detektyw. Kryminalna gra planszowa – najbardziej znana polska gra na świecie!!! Chętnie gramy w gry typu escape room i detektywistyczne

  1. Co zmieniła pandemia?
  2. Z półek zniknęły najlepsze tytuły i trzeba czekać na dodruki.
  3. Powstają wersje dla 1 i dwóch graczy.
  4. Samodoskonalenie w izolacji – trening dla 1 gracza
  5. rozchwytywane gry w temacie Pandemia – gra kooperacyjna, w której ratujemy świat przed wirusem.