Reklama

Jeśli zastanawiasz się, jaki upominek wybrać dla znajomego malucha – nie myśl o słodyczach czy plastikowych zabawkach, spróbuj kreatywności! Przejrzyj nasze TOP 5 najlepszych prezentów plastycznych dla malucha.

Z pisakiem w świat

Małe dziecko potrzebuje narzędzi łatwych w użyciu i dających wyraziste efekty – kreska ma być kolorowa od pierwszego maźnięcia. Ulubionym wyborem dzieci są pisaki, bo mała rączka bez trudu poradzi sobie z naciskiem potrzebnym, żeby uzyskać kolor. Jeśli mały artysta ma ledwie rok, pisak powinien być odpowiednio gruby i okrągły, bo przed nami jeszcze nauka prawidłowego trzymania – pierwsze próby malarskie to trzymanie narzędzia całą piąstką. Wyobraźnia dziecka nie zna granic, więc pisak będzie nie tylko narzędziem do rysowania, ale też rakietą czy płotkiem; zwróćmy więc uwagę na kształt i kolory obudowy nie tylko pod kątem użytkowym, ale też i estetycznym. Jeśli zatyczki będą dodatkowo wyróżnione ciekawym kształtem, to maluch chętniej zadba o zamykanie pisaków; zatyczki w kształcie główek misia w pisakach Misiakach Carioca to już zabawa sama w sobie.

Ważnym elementem pisaka jest oczywiście końcówka pisząca; dla małych dzieci powinna być w łagodnym kształcie, mało wystająca z obsadki (żeby ograniczyć możliwość gryzienia) i z blokadą, dzięki której nie ma możliwości wciśnięcia jej do środka nawet przy intensywnym odbijaniu kolorowych kropek.

Dla rodzica istotne jest bezpieczeństwo wszystkich materiałów, z którymi styczność ma maluch: odpowiednie certyfikaty, oświadczenie producenta o przydatności do użycia przez małe, nawet roczne dziecko, ale też łatwość usunięcia śladów twórczości z rączek czy ubrań. Warto sprawdzić, czy pisaki są zmywalne samą wodą, bez użycia środków myjących – to bardzo ułatwi zabawę.

Rysowanie kredką i… Misiem?

Jeśli myślimy o rysowaniu, możemy na początek wybrać kredki, które lepiej niż tradycyjna pałeczka leżą w małej dłoni. Trzymane całą rączką kredki Misiaki Carioca od 1. roku życia mają zabawny kształt, który dodatkowo jest wygodny: z jednej strony kredki znajdują się wypustki pomocne w utrzymaniu kredki i rozwijające wrażliwość dotykową paluszków, a z drugiej minka misia przedstawiająca wybraną emocję. Jeśli zaś wybieramy tradycyjny kształt – bardzo ważny jest rozmiar kredki, powinna być wyraźnie grubsza niż zwykła kredka dla starszaka. Przyjemna w dotyku obudowa, może drewniana? Estetyczne, wesołe wzorki – to wszystko nieoczywiste, ale ważne atuty wybranych materiałów. Sam kolorowy grafit powinien być jak najszerszy i bardzo miękko piszący (małe dziecko woli wyraźną, szeroką, kolorową linię, nie cieniutkie kreseczki), jak w kredkach 3w1 Baby Carioca; te akurat mają dodatkową właściwość: działają jak kredki ołówkowe, świecowe czy akwarele. Tak gruba kredka i tak miękki grafit wymagają nietypowej temperówki – warto sprawdzić, czy w wybranym zestawie taka się znajduje.

Rączki do malowania

Rysowanie, kreślenie… A co z malowaniem? Farby to niezwykłe doświadczenie w życiu małego dziecka: testowanie struktury jest równie ciekawe co samo malowanie. Dwulatkowi trudno wytłumaczyć, że do malowania służy pędzel, trudno też utrzymać takie narzędzie; dlaczego więc nie użyć narzędzia idealnego, czyli własnej rączki? Farby do malowania palcami, jeśli są przeznaczone dla dzieci od 2. roku życia, jak farby Carioca, wspaniale urozmaicą zabawy plastyczne. Dziecko doświadcza ich nie tylko wzrokiem, ale też dotykiem; czuje temperaturę, lepkość, wilgotność, przelewanie, odbijanie na papierze, stemplowanie – także stópkami… Możemy jednocześnie wszystkie te odczucia nazywać, co rozwinie słownictwo i wrażliwość dziecka. Mieszanie kolorów to także świetne doświadczenie; jak powstaje zielony? A co jeśli zmieszamy wszystkie kolory razem? Niezwykłą przygodą jest zobaczyć swoje ręce w kolorze – i to wszystko z aprobatą mamy i taty!

Dwulatki – do rysowania – start!

Dwulatek już całkiem sprawnie potrafi obchodzić się z materiałami plastycznymi, możemy więc zaproponować mu pisaki w wersji Jumbo, wciąż pamiętając o wyborze produktów bezpiecznych dla tak małych dzieci. W przypadku pisaków ważna będzie duża, zaokrąglona końcówka, która łatwo pokrywa wyrazistym kolorem nawet duże powierzchnie. Istotne, żeby miała blokadę – dziecko nie wciśnie jej do środka, uderzając w papier podczas szczególnie zapalczywego malowania. Roczny maluch potrzebuje tylko podstawowych kolorów; dwuletni artysta chętnie sprawdzi także odcienie i nauczy się nowych barw, więc pod poduszką czy w pudełku  urodzinowym może znaleźć pisaki dwunastokolorowe, takie jak Super Baby Carioca.

Carioca Baby

Plastyczne przygody dla maluszków!

Odkrywanie świata to wspaniały czas, a pierwsze zabawy twórcze są dla małego dziecka nieopisaną przygodą. Zadbajmy o to, żeby materiały plastyczne dla najmłodszych były estetyczne, ale też bezpieczne. Carioca przygotowała serię Baby: pisaki, kredki i farby od pierwszego i drugiego roku życia. Jeśli zastanawiasz się, jaki upominek kupić dla znajomego malucha – nie myśl o słodyczach czy plastikowych zabawkach, spróbuj kreatywności!