Reklama

Hulajnogi i inne pojazdy staja się coraz bardziej popularnym środkiem transportu wśród dzieci i dorosłych. Nic w tym dziwnego, wszędzie można nimi wjechać, a do tego dają niesamowitą przyjemność podróżowania. Jednak to nie wszystko. Jazda na hulajnodze czy innym pojeździe, to również aktywność fizyczna, która doskonale wpływa na rozwój naszych dzieci.

Jazda a rowzój 

Jazda na hulajnodze, rolakch czy deskorolce  przede wszystkim wyrabia w dzieciach zmysł równowagi. Podczas jazdy maluch czy starszak musi zachować pionową pozycję, dzięki czemu uczy się odpowiedniej postawy, pozwalającej na utrzymanie równowago nawet na nierównej nawierzchni.

Dodatkowo również dzieci jeżdżąc na takich urządzeniach uczą się oceniać odległość, dzięki czemu szybciej reagują na napotykane przeszkody.

Zaup takich pojazdów to również świetny sposób na zachęcanie dzieci do aktywności fizycznej. Dzięki nim maluchy uczą się kontrolować ruchy własnego ciała, manewrować, czy wzmacniają mięśnie ich nóg, brzucha i pleców.

Co ważne, a podkreślają to logopedzi jazda na hulajnodze, rolkach czy deskorolce doskonale wpływa na rozwój umiejętności językowych. Jak wykazują badania naukowe ośrodki równowagi i mowy znajdują się w tej samej części mózgu, a zatem wzajemnie na siebie wpływają. Taka aktywność ruchowa przyczynia się do tworzenia połączeń między nimi, co ma wpływ na umiejętności związane z mówieniem, pisaniem i czytaniem. Zaobserwowane, że jeśli dziecko ma trudności z utrzymaniem równowagi jeżdżąc na takich pojazdach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie dyslektykiem. Dlatego warto o tym pamiętać i uczyć dzieci jeździć już od najmłodszych lat.

Jaki pojazd wybrać?

Przygodę z jazdą na hulajnodze dobrze rozpocząć, wybierając hulajnogę trójkołową. Dzięki takiemu rozłożeniu kół (dwa z przodu, jedno z tyłu) nawet już 2-3-letnie dzieci będą mogły próbować swoich sił w jeździe na hulajnodze. Na takim sprzęcie łatwiej im będzie utrzymać równowagę a tym samy szybko się nie zrażą samą jazdą i będą się czuły bezpiecznie.

Dla starszaków 5-6 lat można wybierać hulajnogi dwukołowe, które wymagają już zdecydowanie lepszego opanowania koordynacji i równowagi.

Warto również przed zakupem sprawdzić wysokość rączki, by odpowiednio ją dopasować do wzrostu dziecka.

Na rynku znajdziemy hulajnogi lekkie wykonane z aluminium oraz z podestem antypoślgowym idealne dla uczniów, przemierzających nimi kilometry do szkoły.  Dla starszym dwukołowe, ale także trójkowołe nie tylko dla młodszych dzieci. Oryginalne i wykorzystywane do zajęć fitness hulajnogi z pedałami czy największą na rynku A6.

Teraz rónież wróciła moda na wroki dzieci uwielbiają zwłaszcza te z bohaterami ulubionych bajek czy seriali młodzieżowych. Ciekawą propzycją są również rolki, które można założyć na buty, można je dopasować praktycznie do każdego obuwia, a dzięki małym rozmiarom można je wszędzie ze sobą zabrać. 

Modne od dłuższego czasu są również deskoroli, fishki, deskorolki elektryczne, które dzieci uwielbiają i chętnie jeżdżą nimi do szkoły. 

Dorośli też znajdą coś dla siebie - hulajnogi czy inne pojazdy dla , które coraz częściej spotykany na ulicach. Taka wspólna jazda, to świetny pomysł na rodzinne spędzanie czasu oraz propagowanie i zachęcanie dzieci do tak ważnej dla nich aktywności ruchowej.