Reklama

Z przyjściem wiosny dzieci coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Maluchy i starsze pociechy wręcz nie mogą się doczekać, kiedy godzinami będą biegać po placu zabaw, czy bawić się w piaskownicy. Ci szczęśliwcy, którzy mają własny kawałek zieleni, mogą tak naprawdę całe dnie spędzać na zewnątrz i tu dużo zależy od rodziców, od ich umiejętności zagospodarowania miejsca, tak by było ono bezpieczne, ale również pełne inspirującej zabawy. Oczywiście należy pamiętać, że nie zawsze musimy zapewniać atrakcje naszym dzieciom, ponieważ swobodna zabawa ma zdecydowanie ważniejsze znaczenie dla rozwoju najmłodszych, niż codzienne planowanie im czasu.

Zabawa jest dla dzieci naturalną formą zdobywania wiedzy na temat otaczającego ich świata, panujących w nim zasad czy nabywaniem doświadczenia. Dzieci bawiąc się rozwijają zdolności motoryczne, wyobraźnię czy dostarczają sobie tak ważnej stymulacji sensorycznej.

Dlatego tworząc im miejsce do zabaw, należy pamiętać o ich bezpieczeństwie, by pobliżu nie znajdowały się niebezpieczne obiekty, dziury czy przedmioty, którymi mogłyby zrobić sobie krzywdę.  

Jak zagospodarować przestrzeń dla dzieci?

Kiedy mamy możliwość stworzenia dzieciom przyjaznego miejsca na świeżym powietrzu, warto pomyśleć o zabawkach czy akcesoriach, które powinny się tam znaleźć. Dobrym pomysłem są rożnego rodzaju place zabaw, które pozytywnie wpływają na kondycję, pozwalają ćwiczyć równowagę i wzmocnić mięśnie. Takie miejsce doskonale wpływa również na rozwój wyobraźni, kreatywności czy zdolności planowania i logicznego myślenia.

Kiedy nie mamy aż tak dużo miejsca, wówczas świetnie sprawdzą się np.: drewniane czy plastikowe domki, tak lubiane przez dzieci trampoliny, piaskownice, czy huśtawki ogrodowe. Oczywiście przy ich wyborze należy zwrócić uwagę czy mają solidną konstrukcję, czy są wytrzymałe i nie będą stanowiły zagrożenia dla dzieci w czasie zabawy.  

Dobrze przy aranżowaniu miejsca do zabaw dla dzieci zadbać oto, by miały zabawki i miejsca rozwijające różne partie mięśni czy stymulujące różne zmysły, by mogły biegać, skakać, wspinać się, ale też grać w gry zespołowe czy jeździć na rowerze.

Zabawy w parku

Kiedy nie mamy możliwości zaaranżowania przestrzeni dla dzieci i musimy korzystać z publicznych placów zabaw czy parków, nie musimy się wcale martwić, że nasze pociechy nie będą mogły się świetnie bawić. Wówczas należy pomyśleć np.: nad różnego typu pojazdami, rowerkami, hulajnogami, czy popularnymi ostatnio fishboradami i wavebordami, które świetni ćwiczą równowagę oraz koordynację ruchową.

Warto też wyposażyć się w ciekawe gry outdorowe, których coraz więcej na rynku czy akcesoria do gier zespołowych. Przydatne również będą takie rzeczy, które jeszcze sami pamiętamy z czasów zabaw na podwórku jak: kreda, skakanki, gumy do skakania czy bańki mydlane. Z takimi akcesoriami każdy wspólne wyjście będzie na pewno wspaniałą zabawą.

Zobaczcie nasze zestawienie zabawek na wiosenne aktywności: