Reklama

Okolice drugich urodzin to ważny moment w życiu dziecka – maluch coraz więcej mówi, potrafi okazać, czego chce, pragnie być coraz bardziej samodzielny i wprost kipi energią oraz ciekawością świata. Nadanie właściwego kierunku tego małego „wulkanu” oraz wspieranie rozwoju przez mądrą zabawę bywa nieraz sporym wyzwaniem. Pomocą mogą być gry edukacyjne. Jak wybrać te najciekawsze?

Dostosowane do wieku dziecka, gry edukacyjne mają cudowne właściwości: ćwiczą koncentrację oraz spostrzegawczość, wyzwalają kreatywność, poszerzają wiedzę o świecie, uczą respektowania zasad, a także radzenia sobie z własnymi emocjami, cieszenia się sukcesem i godzenia z przegraną.  Wiele radości z kreatywnej zabawy daje tworzenie gier razem z dzieckiem, przy użyciu kredek, flamastrów, kartonu, kolorowego papieru, ścinków i cokolwiek nam się znajdzie pod ręką. Na rynku gier edukacyjnych nie brakuje. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

1.       Dostosowanie zadań i czasu gry do wieku dziecka

Nie kupuj gry „na zapas”, „żeby na dłużej starczyła”. Wybierając grę dla dwulatka – nie sięgaj po tę dla czterolatka, gdyż wcale na dłużej nie starczy, przeleży tylko na półce. Będzie bowiem zbyt wielkim wyzwaniem zarówno pod względem trudności, jak i stopnia skomplikowania. Dwuletnie dziecko może już wiele, interesuje się mnóstwem rzeczy, jednak jest w stanie skupić uwagę tylko na krótki czas.

2.       Przejrzyste proste zasady

Dziecko poprzez gry uczy się przestrzegania zasad – ale dla kipiącego energią, łatwo zmieniającego obiekt zainteresowania dwulatka są to dopiero początki. Zbyt skomplikowane zasady gry znużą go i zniechęcą.

3.       Tematyka interesująca dla dziecka i różnorodność

Wybierając grę, zwróć uwagę, aby była pozbawiona przemocy, a jej tematyka wydawała się dziecku ciekawa – dla dwulatka będą to np. zwierzęta, pojazdy i zjawiska z otaczającego go świata.  

4.       Czytelna grafika

Grafika gry dla dwulatka powinna być miła dla oka, skupiać uwagę dziecka na grze swoją prostotą i estetyką. Nadmiar szczegółów będzie rozpraszał.

5.       Duże elementy gry wykonane z bezpiecznych materiałów

Choć sporo dwulatków nie bierze już do buzi zabawek, elementy gry nie powinny być zbyt drobne, gdyż nigdy nie wiemy, czy dziecko nie zechce ich „posmakować”. Duże kawałki trudniej też zgubić. Ważna jest również solidność wykonania i wytrzymałość materiałów – dwulatek sporo eksperymentuje z tym, co dostaje do ręki. Elementy ulubionych gier przechodzą poważne testy wytrzymałości, a zatem – powinny być wykonane z solidnego kartonu, niekruszącego się plastiku czy drewna bez drzazg.

6.       Różnorodność

Kompletując biblioteczkę gier edukacyjnych dla dziecka, zadbaj, by była ona różnorodna, a poszczególne gry ćwiczyły różne sprawności lub/i dostarczały wiedzy z wielu dziedzin życia.