Reklama

Wakacje to doskonały moment, aby odciągnąć nasze dzieci od komputerowych ekranów i zapewnić im trochę ruchu na świeżym powietrzu, np. na hulajnodze. Od kilku sezonów wzrasta zainteresowanie hulajnogami, a producenci prześcigają się w projektowaniu coraz ciekawszych modeli. Czym kierować się przy wyborze hulajnogi?

Ruch na świeżym powietrzu to przede wszystkim zdrowie i kondycja. Lato jest dobrą okazją by wspólnie spędzać czas np. na podwórku lub na wycieczkach. Każdy rodzinny wyjazd można urozmaicić ciekawymi elementami, takimi jak wspólna jazda na rowerze lub hulajnodze.

Hulajnogi z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, a dzieci i młodzież bardzo je lubią. Co sezon pojawiają się produkty, wzbogacone o nowe rozwiązania techniczne, a także ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa. Zastosowane materiały, rozwiązania techniczne oraz sposób wykonania zasadniczo wpływają na cenę produktu. Wybierając hulajnogę dla dziecka trzeba uważnie przyjrzeć się aktualnej ofercie i wybrać ten model, który ściśle odpowiada potrzebom i możliwościom naszej pociechy.

Na dwóch czy na trzech kółkach?

Rozpoczynając poszukiwania hulajnogi idealnej, trzeba brać pod uwagę kilka czynników. W sklepach dostępne są hulajnogi posiadające dwa lub trzy kółka. Hulajnoga na trzech kółkach przeznaczona jest dla mniejszych i młodszych dzieci. Dzięki swojej konstrukcji umożliwia lepsze prowadzenie, a także zwiększa stabilność jazdy. Jest to idealny pomysł na pierwszą hulajnogę. Dziecko ma czas, aby przyswoić sobie zasady poruszania się i balansowania ciałem i dzięki takiemu treningowi bez problemów przesiądzie się na hulajnogę o dwóch kółkach.

Hulajnoga z dwoma kółkami natomiast, cechuje się mniejszą stabilnością w czasie jazdy. Z takim modelem poradzą sobie dzieci starsze, które już przywykły do jeżdżenia na hulajnodze. Egzemplarze z dwoma kółkami mają również zwiększony zakres możliwych do wykonania manewrów. Spodobają się szczególnie tym dzieciom, które oprócz jazdy do przodu, lubią uczyć się różnych "sztuczek".

Duża czy mała?

Wielkość, wysokość oraz ciężar hulajnogi muszą być dostosowane do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Informacji o tych parametrach udzieli sprzedawca; znajdują się one także na opakowaniu produktu. W przypadku hulajnogi nie działa zasada kupowania "na wyrost". Hulajnoga niedostosowana do parametrów dziecka nie będzie nadawać się do bezpiecznej jazdy.

Kółka mają znaczenie

Kółka w hulajnodze to bardzo ważny element konstrukcyjny, który wpływa na jakość jazdy. Do jazdy po leśnych ścieżkach dobrze jest zaopatrzyć hulajnogę w duże koła, wyposażone w dmuchane opony. Z łatwością pokonają one nierówne powierzchnie i nie ugrzęzną w piachu. Małe poliuretanowe kółka doskonale sprawdzą się na gładkich asfaltowych nawierzchniach i na chodnikach. To one właśnie są przeważnie montowane w podstawowym wyposażeniu hulajnogi.

Akcesoria zwiększające bezpieczeństwo

Chodzi przede wszystkim o kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Zapobiegną one poważniejszym otarciom i ranom podczas ewentualnego upadku, a takich pewnie trochę będzie na początku przygody z hulajnogą. Na kask trzeba zwrócić szczególną uwagę. Powinien to być przedmiot atestowany, który przeszedł badania w laboratorium technicznym i został dopuszczony do sprzedaży w Polsce. Kasków do wyboru jest równie wiele jak hulajnóg, więc można kupić dziecku np. kask z ulubionymi bohaterami z bajek.

Hulajnoga to świetna zabawa połączona z rekreacją i ruchem. Rozwija ona zmysł równowagi, siłę mięśni, a także ćwiczy refleks. Hulajnoga to także dobry sposób by spędzić czas z dzieckiem, jadąc obok niego własną hulajnogą lub rowerem.