Reklama

Zaczyna stawiać pierwsze kroki, siedzieć, wstawać, raczkować  i klękać. Można się z nim również już w znaczny sposób komunikować. Głównie używa wyrazy dźwiękonaśladowcze jak „hau”, „miau”, „brum” itp.  Zna znaczenie słowa „mama” i  „tata”, zaś ulubionym słowem pozostaje : „nie”.  Potrafi wykonać proste polecenia oraz rozpoznawać przedmioty i osoby, wskazując je palcem.

Roczny maluch uwielbia zabawy, które pobudzają jego zmysły , czyli takie przy których będzie można manipulować rączkami , naciskać przyciski, reagować na kolory i dźwięki. Dzięki czemu wzmacnia swoją koordynację wzrokowo-ruchową oraz  pobudza i rozwija wyobraźnię .

85% dzieci w tym wieku potrafi zbudować wieżę z 2 klocków . Jednak jeszcze lepiej opanowały burzenie konstrukcji zarówno swoich, jak i rodziców. Wręcz do perfekcji rozwijają chwyt pęsetkowy , wkładając i wyjmując różne przedmioty. Otwierają szuflady, ciągną, pchają, przekręcają, odwracają karki i to wszystko nabywają zaledwie w 12 miesięcy.

I te czynności powinniśmy uwzględniać przy wyborze zabawek dla rocznego dziecka. Poza tym, że muszą być bezpieczne dla malucha, to również powinny wspomagać jego rozwój ruchowy, jak i intelektualny.

Musimy również brać pod uwagę fakt, iż każde dziecko jest inne i jego rozwój przebiega  w charakterystyczny dla niego sposób, dlatego nie testujmy zabawek na siłę . Czasem potrzeba czasu, by dziecko polubiło konkretną zabawę.