Reklama

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzi czas kupowania gwiazdkowych prezentów. Rodzice co roku próbują pogodzić upodobania swoich pociech (kształtowane w dużej mierze przez reklamy) z rozsądną ceną oraz funkcjami edukacyjnymi. To trudne zadanie, ale wykonalne! Czym kierować się przy wyborze?

 

Przemyślany wybór

Każdemu z nas zdarzyło się chyba kupić lub dostać nietrafiony prezent - często bywa on skutkiem spontanicznych decyzji zakupowych. Podejmujmy je zatem na spokojnie, dowiadując się więcej o konkretnych produktach i porównując ceny. Wtedy nasz wybór będzie bardziej trafny i świadomy. Co musimy brać pod uwagę?

  • Wiek dziecka: od niego zależą potrzeby i umiejętności obdarowywanego malucha. Uważajmy przede wszystkim, żeby nie kupić zabawki przydatnej na o wiele wcześniejszym etapie jego życia (kupiona "na wyrost" poczeka najwyżej na swój czas). Pamiętajmy, że zbyt skomplikowany produkt odstraszy i zniechęci dziecko, a zbyt prosty będzie po prostu nudny. Warto zwrócić uwagę na zabawki "rosnące" razem z dzieckiem, których poziom trudności możemy regulować.
  • Zainteresowania, talenty, temperament dziecka - chociaż uniwersalne zabawki też są wartościowe, dobrze jest zapewnić maluchowi dostęp do artykułów, które pomogą rozwinąć jego zdolności. Zwracając uwagę na temperament, kupimy małemu samotnikowi klocki czy lalki, którymi będzie mógł pobawić się samodzielnie, a żywiołowym dzieciom - zabawki sportowe, dzięki którym uwolnią nadmiar energii.
  • Design - oczywiście, na to również zwracamy uwagę, musimy jednak pamiętać, że dziecko może mieć upodobania całkiem odmienne od naszych! Maluchy często lubią zabawki, które nam wydają się brzydkie (stąd też moda na różnego rodzaju potworki i straszne lalki). Zadbajmy więc o to, aby zabawka była estetyczna i wykonana z wysokiej jakości surowców - co do reszty, zdajmy się na zdanie małego eksperta.

 

 

Zabawka musi być bezpieczna!

Przede wszystkim, każda zabawka powinna spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa:

  • Brak szkodliwych substancji
  • Brak niebezpiecznych elementów np. małych i łatwych do połknięcia, ostrych krawędzi, części umożliwiających przytrzaśnięcie paluszków itp.
  • Oznaczenie CE - deklaracja producenta o zgodności z europejskimi normami.
  • Dodatkowe certyfikaty - np. dla wyrobów ekologicznych, będą wartym docenienia plusem.

Kolejną ważną cechą jest solidność. Zabawka musi być wytrzymała, a zatem wykonana z wysokiej jakości surowców - taka z pewnością posłuży nam długo. Musi być również odporna na zniszczenia, ponieważ mali użytkownicy nie zawsze używać jej będą zgodnie z przeznaczeniem (może ona często spadać na podłogę czy lądować w buzi dziecka).

Szczególnie godne polecenia są zabawki mające wiele zastosowań, kompatybilne z innymi produktami. Warto też wybierać produkty wygodne w użytkowaniu, a więc łatwe do transportowania, czyszczenia czy przechowywania.

Nauka przez zabawę

Na szczęście na rynku znajdziemy wiele propozycji łączących naukę z zabawą, zatem nie musimy wybierać między tym co wartościowe, a tym co atrakcyjne dla naszej pociechy. Które zabawki pozytywnie wpłyną na rozwój?

  • Zabawki kreatywne - bardzo modne i lubiane przez dzieci, mają wiele zastosowań, a zasady ogranicza tutaj tylko wyobraźnia malucha. 
  • Gry dla całej rodziny - dzięki nim do możemy trenować liczenie, logiczne myślenie czy zapamiętywanie. To także świetna okazja do rozwijania umiejętności społecznych i emocjonalnych, a przede wszystkim... do wspólnego spędzania czasu z najbliższymi.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony prolg.org.