Reklama

Zakup dobrej butelki  dla dzieci to zadanie, któremu sprostać musi każdy rodzic. Podajemy w niej mleko, a później mieszanki, soczki oraz inne napoje. Towarzyszy dziecku codziennie, dlatego warto przyłożyć się i wybrać propozycję najlepszą dla naszego malucha. 

Jak dopasować butelkę do indywidualnych potrzeb?

Zastanawiając się nad tym, jak butelka będzie idealna dla naszego dziecka, weźmy pod uwagę jego wiek, nawyki żywieniowe oraz umiejętności. Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów, różniących się między sobą kilkoma cechami.

  • Materiał – szklane butelki spotykamy na rynku coraz rzadziej. Są dość ciężkie i mogą się stłuc, dlatego nadają się dla najmłodszych dzieci, karmionych przez rodziców. Butelki z polipropylenu są lekkie, trwałe i wolne od szkodliwego związku chemicznego BPA, jednak szybko ulegają zabarwieniu. Dużą popularnością cieszą się butelki silikonowe – lekkie, trwałe, lekko uginające się i odporne na zabarwianie.
  • Kształt – dostępne są produkty z tradycyjną wąską szyjką lub z szeroką szyjką. Ta druga opcja jest bardziej uniwersalna, nadaje się do podawania zarówno płynów, jak i gęstszego pokarmu. Możemy też wybierać między szyjką prostą, a zakrzywioną, która ułatwia podawanie płynów i zapobiega połykaniu powietrza, jednak nieco utrudnia mycie czy sterylizację. Niełatwe w utrzymaniu czystości są tez butelki „z dziurką”, ułatwiającą maluchowi samodzielne ich trzymanie.
  • Pojemność – zazwyczaj waha się pomiędzy 125 a 350 ml. To, jaką opcję wybierzemy, powinno zależeć od wieku i nawyków żywieniowych dziecka.
  • Smoczek – w sprzedaży są smoczki o różnej szybkości wypływu (zależy ona od kształtu oraz wielkości dziurki w smoczku). Dostosujmy ją do wieku malucha (im starszy, tym szybszy wypływ) i rodzaju podawanego pokarmu. Zwróćmy też uwagę na materiał, z którego wykonano smoczek – silikon jest lepszy niż kauczuk, bardziej elastyczny, bez smaku i zapachu. Na rynku są też tzw. smoczki dynamiczne, zmieniające kształt pod wpływem ssania. Sprawdzą się w przypadku najmłodszych dzieci, uczących się aktywnie ssać.
  • Funkcja antykolkowa – obecnie duża część butelek (nawet tych niedrogich) zaprojektowana jest tak, aby minimalizować ryzyko połykania przez dziecko pęcherzyków powietrza, a tym samym – wystąpienia kolki.

Zobacz również zestawienie  Butelki - funkcje podstawowe oraz  Butelki do zadań specjalnych .