Reklama

Roboy to zaawansowane humanoidalne roboty dlz dzieci, których głównym zadaniem ma być pomoc w codziennych, domowych zajęciach. Dlatego też przy jego produkcji wykorzystano technologie naśladujące ludzkie ciało, co zdaniem twórców sprawi, że ludzie będą czuli się w jego obecności bardziej komfortowo.

Projekt powstaje w laboratorium sztucznej inteligencji w Zurychu. Robot ma 120 cm wysokości, sztuczne mięśnie oraz specjalny szkielet. Ponadto jego ruchy kontrolowane są przez elastyczne przewody imitujące ścięgna, dzięki czemu będzie poruszał się niemal tak elegancko jak człowiek. Wszystko to ma zostać na koniec pokryte delikatną skórą, co w połączeniu z humanoidalnymi kształtami ma upodobnić maszynę do małego dziecka.

Twórcom Roboya przyświeca cel rozpowszechnienia robotów usługowych, które mogą okazać się szczególnie pomocne osobom starszym, wymagającym pomocy w codziennych czynnościach. Choć posiadanie takiego mechanicznego przyjaciela zapewne okaże się atrakcyjne dla ludzi w każdym wieku.

Pierwsza prezentacja Roboya odbędzie się na wystawie “Robots on Tour” w Zurychu 9 marca 2013 roku.

Producent: Artificial Intelligence Laboratory