Reklama

Jakie klocki wybrać dla dziecka w podziale na wiek?


Dla najmłodszych dzieci polecamy klocki Clemmy, Lego Duplo, Smily Play (klocki Zoo). Klocki powinny być duże, miękkie i luźno wpinające się. Warto zwrócić uwagę, jak łatwo można je złożyć i rozłożyć, czy można je rozsypać jednym ruchem ręki. Dla starszych warto rozważyć serie City i Kreator firmy Lego, Zoob – Infinioty, Quarcetti, bardzo popularne Geomagi czy nowość - K’nex. Rodzice chętnie wybierają też klocki drewniane – Eichhorn i Goki, Brimarex, Magformers.

 

 

Czy warto aby dziecko bawiło sie klockami, co rozwija taka zabawa?


Klocki dla dzieci to jedna z najlepiej wpływających na rozwój dziecka zabawek – pobudzają do zabawy, rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię, pomagają zrozumieć rzeczywistość (np. figury geometryczne, pojęcie miary, siłę grawitacji). Przede wszystkim rozwijają motorykę, tak potrzebną do nauki pisania oraz przestrzenność w postrzeganiu świata. Poza tym klocki stwarzają doskonałą możliwość do zabawy z rodzicami i starszym rodzeństwem.

Dzięki klockom możemy wprowadzić dzieci w szeroką tematykę, poszerzyć ich doświadczenia. Wiele z nich opiera się na lubianym przez najmłodszych naśladowaniu dorosłych (zabawa w dom, lekarza itp), na miejscach odwiedzanych przez dzieci (zoo, wesołe miasteczko) lub prostych mechanizmach (klocki konstrukcyjne).

 Jakie klocki są najlepsze? Czy ważniejsza jest trwałość, czy fakt, że szybko sie nie znudzą?


Ważna jest jakość, która gwarantuje bezpieczeństwo i długą zabawę, nawet dla kolejnych pokoleń. Proszę zwrócić uwagę, że klocki Lego przechodzą z pokolenia na pokolenie – są niezniszczalne!  Przy zakupie warto zwrócić uwagę na solidne wykonanie (czy materiał jest trwały, nie odchodzi farba, nie mają drzazg, są wodoodporne)., Z naszych doświadczeń wynika, że najsolidniejsze produkty wychodzą spod marek Lego, Smily play, Zoob i K’nex.

 

 

Jakie klocki wybierze rodzic, a jakie dziecko?


Rodzice wybiorą racjonalnie – znane, bezpieczne i bezwątpienia wspierające kreatywność produkty (Lego, Geomagi czy K’nex). A dzieci zazwyczaj kierują się atrakcyjnością wizualną, czyli wybiorą największe.

Agata Cupriak - Specjalista ds. zabawek Merlin.pl

Zobacz inne pomysły na prezent: