Reklama

Czy pamiętasz czas beztroskiego dzieciństwa? Czas niekończącej się zabawy, w którym pluszowy miś był towarzyszem niezapomnianych przygód, konik na biegunach galopem prowadził w nowo odkryty świat, a szybujący na niebie latawiec pozwalał biegać i śmiać się do ostatku sił?

Czym teraz bawi się Twoje dziecko?

Współcześni producenci artykułów dziecięcych prześcigają się w pomysłach i zasypują rynek najrozmaitszymi cudami dla najmłodszych. Przyprawić to może o prawdziwy zawrót głowy. Dlatego  Komitet Ochrony Praw Dziecka poprzez Konkurs Świat przyjazny dziecku pragnie pomóc rodzicom i opiekunom i wyłonić najlepsze produkty dla dzieci. Są one oceniane przez specjalistów, którzy pamiętają o podstawowej roli zabawek i innych artykułów dziecięcych. Mają one m.in. uszczęśliwiać, rozwijać wyobraźnię i kreatywność, pobudzać rozwój intelektualny, rozwijać mowę, motorykę, manipulację, koordynację wzrokowo – ruchową, kształtować rozwój emocjonalny, pomagać małemu człowiekowi zrozumieć świat dorosłych.
Komitet Ochrony Praw Dziecka, co roku wychodząc naprzeciw wszelkim oczekiwaniom, ocenia i wyróżnia najlepsze produkty dla najmłodszych.
KOPD zachęca do zgłaszania produktów, miejsc i portali przyjaznych dzieciom w ramach X edycji Konkursu Świat przyjazny dziecku. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 stycznia 2012 roku.

Kategorie Konkursu:

 1. ZABAWKI (zabawki konstrukcyjno-techniczne, gry planszowe i zręcznościowe, lalki, figurki, zabawki miękkie oraz akcesoria sportowe) w trzech kategoriach wiekowych -  0-3 lata, 3 – 7 oraz  7 – 12 lat;
 2. KULTURA (książki dla dzieci w wieku 0 – 5 lat i 5 – 12 lat oraz wydawnictwa edukacyjne, audiobooki, płyty z muzyką dla dzieci, pisma dla dzieci, multimedia – gry komputerowe i programy edukacyjne, filmy i widowiska dla dzieci, multimedia rozrywkowe, kasety audio i DVD);
 3. MIEJSCA PRZYJAZNE DZIECKU (szkoły, przedszkola, miejsca plenerowe - podwórka, place zabaw, imprezy - miejsca eventowe dla dzieci, kąciki zabaw - kawiarnie, księgarnie, centra handlowe, restauracje, kluby);
 4. BEZPIECZEŃSTWO DZIECKA (foteliki, odblaski, wózki, akcesoria dziecięce - smoczki, butelki, pieluchy);
 5. ZDROWIE (kliniki przyjazne dzieciom, szpitale, poradnie, uzdrowiska);
 6. DOM (meble, pościel, naczynia, wanienki, wystrój -  zasłony, lampki, dywany);
 7. DZIECKO W SZKOLE (pomoce szkolne - piórniki, gadżety - lunch boxy)
 8. DZIECKO I INTERNET (portale, strony i sklepy internetowe)

 

Dwie nowości X edycji konkursu Świat przyjazny dziecku:

NOWA KATEGORIA: NAGRODA RODZICÓW (na serwisie www.zabawkowicz.pl rodzice będą mogli oddawać głosy na zgłoszone do Konkursu produkty; o nagrodach i wyróżnieniach będzie decydowała ilość oddanych głosów)

W tym roku po raz pierwszy zostanie wybrany Super Produkt Konkursu Świat przyjazny dziecku – hit 10 lat!
Produkt zostanie wybrany spośród dotychczasowych Laureatów dziesięciu edycji Konkursu przez Kapitułę.

Sposób zgłaszania

Aby zgłosić produkt, miejsce, czy portal, należy wypełnić ankietę (dostępna jest na http://www.kopd.pl/wyniki/ankieta.htm, można ją otrzymać również kontaktując się z Zespołem Projektów i PR - dane poniżej).
Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu.
Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w maju 2012 roku, po obradach Kapituły Konkursu.
Kapituła
Zgłoszone produkty, miejsca oraz portale są oceniane przez Kapitułę Konkursu, do której należą specjaliści z dziedziny psychologii, pedagogiki, plastyki oraz ludzie filmu, teatru i literatury:

 1. Artur Barciś (aktor, reżyser),
 2. Anna Chrostowska – Buzun (psycholog dziecięcy),
 3. prof. Adam Frączek (były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie),
 4. Mirosława Kątna (Przewodnicząca Zarządu Krajowego KOPD),
 5. Robert Myśliński (autor bajek „Siedem supełków”, wspólnie z żoną Dorotą Zawadzką pisze książki, organizuje spotkania oraz wykłady),
 6. Magdalena Łazarkiewicz (reżyser filmowy, teatralny, telewizyjny, scenarzysta),
 7. Magdalena Stachowiak (pedagog i Szef Zespołu Projektów i PR KOPD),
 8. prof. Mieczysław Wasilewski (wykładowca ASP),
 9. Dorota Zawadzka (psycholog rozwojowy, Superniania),
 10. Magdalena Kordaszewska ( www.zabawkowicz.pl),
 11. Tomasz Alexandrowicz ( psychoterapeuta rodzinny).


Komitet Ochrony Praw Dziecka jest organizacją pożytku publicznego, która ma już 30 letnie doświadczenie w zakresie ochrony praw dziecka oraz szeroko rozumianej pomocy rodzinom i opiekunom. Oferta KOPD jest adresowana przede wszystkim do rodzin i dzieci – ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki.
KOPD działa na terenie Polski poprzez 23 oddziały.
Więcej informacji na www.kopd.pl