Reklama

Niektórzy rodzice niemal od początku ciąży wiedzą, jakie imię będą chcieli nadać maluchowi. Dla innych wybór imienia jest niezwykle trudną decyzją. Zobacz, czym najczęściej kierujemy się podczas jej podejmowania.

Kwestie prawne

Zastanawiając się nad wyborem imienia dla dziecka musimy pamiętać, że obowiązują nas pewne nałożone odgórnie zasady. Oto kilka z nich:

  • 14 dni od narodzin - tyle czasu mamy, aby zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego i podać wybrane imię. W przeciwnym razie wybierze je za nas urzędnik. 
  • Pół roku od rejestracji w urzędzie stanu cywilnego - tyle czasu mamy, aby zmienić imię malucha poprzez złożenie specjalnego oświadczenia.
  • 2 imiona - tyle maksymalnie możemy ich nadać jednemu dziecku.
  • Niedozwolone imiona - czyli te, które są nieprzyzwoite, ośmieszają dziecko, pochodzą od nazw geograficznych czy wyrazów pospolitych. Imię powinno też pozwalać na odróżnienie płci dziecka. Decyzja jedna należy do urzędnika - coraz częściej mamy do czynienia z odstępstwami od tych reguł. Jeśli chcemy nadać dziecku nietypowe imię, warto zasięgnąć opinii Rady Języka Polskiego.

Tradycje rodzinne

Dawniej imiona przekazywane były w rodzinie z pokolenia na pokolenie, zwłaszcza w linii męskiej - pozwalało to podkreślić wagę więzów krwi i pochodzenia. Dziś nie odczuwamy już tak silnej presji na nazywanie dzieci imionami ich przodków, choć w wielu rodzinach zwyczaj ten wciąż jest żywy. Często decydujemy się na nadanie dziecku drugiego imienia, nawiązującego do historii rodziny. To z pewnością bardzo miły akcent, wzmacniający więzi rodzinne.

Ważna postać

Często nadajemy dziecku imię osoby, która jest dla nas autorytetem - chcemy, aby stała się swego rodzaju opiekunem wchodzącego w świat dziecka. Dla osób wierzących takim wzorem może być wybrany dla dziecka święty patron, dla kogoś innego - ważna postać historyczna czy po prostu jakaś zasłużona osoba. Warto pamiętać, że dobre cechy, które wyróżniały czy wyróżniają wybrany przez nas autorytet, nie "przejdą" automatycznie na naszą pociechę - musimy sami od małego kształtować je w dziecku. 

Postaci z filmów i książek

Chyba każdy z nas ma swoich ulubionych bohaterów filmowych czy książkowych. Pamiętajmy jednak, że niekoniecznie muszą oni stać się w przyszłości ulubieńcami także naszego dziecka. Jeśli są to mało typowe imiona, ich nadawanie maluchowi może być ryzykowne.

Znaczenie symboliczne

Wiele imion ma znaczenie symboliczne, jest powiązanych z pewnymi pozytywnymi cechami - np. Zofia kojarzy się z mądrością, Wiktor ze zwycięstwem, Róża z pięknem i delikatnością. Tak jak w przypadku nadawania imion związanych z autorytetami musimy pamiętać, że samo imię nie wystarczy by rozwinąć w dziecku pożądane cechy. Nie brak rodziców, którzy wybierając imię sięgają np. po sennik.

Imiona celebrytów

Nadając swoim pociechom imiona noszone przez celebrytów - sławnych aktorów, piosenkarki czy prezenterki, możemy z jednej strony pragnąć dotknąć świata wielkiej sławy, a z drugiej liczyć na to, że nasze dziecko również zostanie kimś znanym. A może to po prostu wyraz podążania za modą czy własnymi upodobaniami?

Moda

Kierowanie się modą przy wyborze imienia dla dziecka to jeden z najmniej dobrych pomysłów, zwłaszcza jeśli w modzie są akurat wyjątkowo oryginalne imiona - często jednak ulegamy tej pokusie. Chcąc być "na czasie" zapominamy, że moda szybko się zmienia, a nietypowe imię może stać się potem dla naszej pociechy źródłem wielu nieprzyjemności. A jakie są obecnie najpopularniejsze imiona dla dzieci? W zeszłym roku ranking wygrały m.in. Lena, Jakub, Zuzanna, Kacper, Maja czy Filip. 

Względy praktyczne

Wielu rodziców kieruje się bardzo praktycznymi względami. Przede wszystkim - imię musi pasować do nazwiska. A więc do długiego dobierzemy krótkie, i na odwrót. Nie łączymy egzotycznie brzmiących imion ze swojskim nazwiskiem np. Kapusta - efekt byłby dość komiczny. Często wybieramy też imiona, które mają ładne zdrobnienia. 

Albo po prostu... intuicja!

Czasami jakieś imię po prostu nam się podoba i pasuje do maluszka, choć nawet nie wiemy dlaczego. Warto zaufać takiej intuicji, pamiętając, że imię prawdopodobnie przez całe życie będzie dla naszego dziecka swego rodzaju wizytówką - postarajmy się zatem, by nigdy nie musiało się jej wstydzić. 

 

Zdjęcie pochodzi ze strony babyzone.com