Reklama

Dobrze zagospodarowane miejsce do nauki, będzie zachętą dla naszego dziecka do intelektualnego i twórczego wysiłku.  Postarajmy się zatem aby strefa do nauki była wygodna, a przy okazji niebanalna i ciekawa.

  Najważniejsze są trzy podstawowe elementy: wygoda, dobre oświetlenie i przyjazne w użytkowaniu miejsce .

Idealne położenie biurka to takie kiedy jest usytuowane blisko okna i jednocześnie siedząc przy nim widzimy cały pokój. Siedzenie tyłem do drzwi jest najgorszym rozwiązaniem, ponieważ podświadomie wpływa to na nasz niepokój i problem z koncentracja. Dorośli nie lubią siedzieć w pracy zwróceni plecami do wchodzących, pomyślmy ze u dzieci, które przecież dopiero uczą się koncentracji, jest to jeszcze bardziej rozpraszające. oczywiście nie wszyscy będą mieli tak szerokie pole manewru. Często pozostaje nam tylko ustawienie biurka pod oknem lub przy ścianie, wówczas trzeba zwrócić uwagę na to żeby światło padało z właściwej strony, aby dziecko nie zasłaniało go sobie ręką. Nie wolno zapomnieć o dodatkowym oświetleniu.

Oświetlenie sztuczne o temperaturze koloru pomiędzy 3500K - 4100K jest najbardziej optymalne do nauki i czytania. Kolejnym parametrem światła jest  CRI (Color Rendering Index) – im większy tym lepszy. Minimum CRI do nauki to 70 jednostek.  Zastosujmy w niej żarówki o barwie zbliżonej do światła słonecznego np. lampy halogenowe lub typu LED.

Siedząc przy biurku dziecko powinno mieć proste plecy. Jeżeli blat biurka jest za nisko, dziecko będzie się garbić. Najlepiej jeżeli biurko rośnie razem z dzieckiem.

  Wykażmy się kreatywnością i poszukajmy osobno blatu i podstawy. Zapomnijmy o kompletach meblowych, choć być może są najwygodniejszym dla rodziców rozwiązaniem, to na pewno najmniej oryginalnym. Pokuśmy się o połączenie starego stelaża z nowym blatem, poszukanie starych biurowych szuflad czy tez odnowienie biurka które niegdyś służyło nam. Być może potrzebna będzie pomoc stolarza ale za to stworzymy biurko jedyne w swoim rodzaju.

Da nam to możliwość indywidualnego dostosowania wysokości i rozmiaru biurka,  pamiętając o tym , aby blat był odpowiednio duży ,tak by dziecko mogło swobodnie pracować. Minimalne wymiary to 75 cm szerokości i 50 cm głębokości .

Jeżeli przestrzeń na to pozwala warto przedłużyć blat biurka lub poszerzyć parapet okna - przyda się dodatkowe miejsce na odłożenie prac przestrzennych lub innych jeszcze nieskończonych.

Żeby zapewnić dziecku wygodę i prawidłową postawę przy biurku trzeba dobrać także odpowiednich wymiarów siedzisko.  Dobrze wiemy że najlepszy fotel biurowy nie jest gwarancja właściwej pozycji siedzącej dziecka. Równie dobrze może to być krzesło , ale Ważna jest jego wysokość, dlatego dobrze aby również miał możliwość regulacji siedziska , lub po prostu możemy zmieniać krzesło wraz ze wzrostem dziecka.  Stopy dziecka powinny być swobodnie oparte o podłogę. Mniejszym dzieciom może przydać się podnóżek. starajmy się unikać ucisku w strefie podkolanowej i napięcia mięśni nóg. Należy również przy wyborze siedziska zwrócić uwagę na odpowiednią płaszczyznę dla oparcia części lędźwiowej kręgosłupa, która sprzyja prawidłowemu rozwojowi postawy dziecka.

W strefie nauki ważną rolę odgrywa ergonomia. Dziecko powinno mieć wszystko w zasięgu ręki, zeszyty, książki, kartki, ołówki, kredki, linijki itp. Szuflady będą w tutaj niezastąpione - nic się z nich nie wysypie mimo bałaganu i mamy wgląd do całej zawartości. Zeszyty możemy ustawić na półkach nad biurkiem. Nie zapomnijmy o koszu.

Na pewno przyda się tablica korkowa lub magnetyczna na zdjęcia, karteczki, rysunki.

Dobre samopoczucie przekłada się na efektywność pracy umysłowej dlatego pomóżmy dziecku polubić swoje miejsce pracy, aby nie przenosiło odrabiania pracy domowej na łóżko lub podłogę . Aby strefa do nauki nie kojarzyła się wyłącznie z obowiązkiem i stresem , można powiesić zdjęcia ulubionych zabawek, bohaterów lub ukochanego zwierzaka.

Podsumowanie

  1. zapewnić wygodę - dostosować wysokość blatu i siedziska do wzrostu dziecka
  2. minimalna szerokość 75 cm i głębokość 50 cm
  3. biurko powinno znajdować się blisko okna
  4. unikać aranżacji kiedy dziecko siedzi tyłem do drzwi
  5. dodatkowe źródło światła
  6. niezbędne są szuflady i półki
  7. przybory powinny znajdować się w zasięgu

 

Agnieszka Plesiak - architekt wnętrz
Architekt Wnętrz z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy dla międzynarodowych klientów oraz biur architektonicznych takich jak PM Group-Global, Devereux Architects oraz E.G.Pettit.