Reklama
  • Wszystkie dzieci uwielbiają zabawy z małymi i dużymi piłkami.
  • Toczenie ich i bieganie, aby je dogonić i złapać, to świetna zabawa.
  • Niewiele dzieci przed ukończeniem 2 lat potrafi uderzyć piłkę packą na muchy; nie jest łatwe uderzenie nawet dużego balonu.
  • Czasem dziecko umie złapać piłkę, przytulając ją do siebie.
  • Będziecie potrzebować piłek we wszystkich rozmiarach; najlepsze są te dmuchane (nienapełnione do końca) lub piłki z gąbki. Twarda piłka może wyrządzić dziecku krzywdę.
  • Powtarzaj wielokrotnie wszystkie ćwiczenia!

Toczenie i rzucanie piłki nad podłogą

Toczenie i rzucanie piłki nad podłogą

Usiądźcie naprzeciwko siebie. Dziecko rzuca lub toczy piłkę, używając obu rąk. Powtórzcie
to wiele razy. Teraz poproś dziecko, aby używało tylko jednej ręki - najpierw prawej, potem lewej. Zawsze tocz piłkę z powrotem do dziecka.

Planowanie ruchu

Planowanie ruchu

Dziecko stoi i rzuca piłkę z gąbki wielkości piłki tenisowej. Tak małą piłkę dziecko prawdopodobnie weźmie jedną ręką - tą, która znajduje się bliżej piłki! Zachęć dziecko, aby rzucało zza głowy- poproś, aby dotknęło piłką ucha zanim ją rzuci. Ręka dowolna. Potem zmieniamy rękę.

Zabawy piłką świetnie rozwijają świadomość czasu. Rzucanie powoduje, że mózg wysyła impulsy do odpowiednich mięśni i wiązadeł, których zadaniem jest wypuścić piłkę w odpowiedniej chwili. Rozwija to umiejętności ruchowe, a także koordynację oka i ręki. W tym okresie dziecko rzadko kiedy preferuje używanie jednej ręki i raczej nie potrafi przekroczyć osi ciała, dlatego rzuca piłkę jedną ręką - tą, po stronie której leżała piłka.

Foto

Źródło: Margaret Sassé, Georges McKail "Smart start", Wydawnictwo Jedność 2010r.

Smart start
Prezentujemy Państwu zestawy niezwykle praktycznych i przyjemnych ćwiczeń, które nie tylko wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, ale także wzmacniają rodzicielskie więzi i sprawiają wiele radości. Margaret Sassé znany i ceniony na całym świecie ekspert w dziedzinie rozwoju dzieci. Była założycielką i dyrektorem centrum aktywizacji małych dzieci o nazwie "Toddler Kindy GymbaROO", które do dziś działa w Australii i ma swoje filie na całym świecie. "Udany start" to program ćwiczeń opracowany z myślą o zdrowym i całościowym rozwoju dziecka, uwzględniający zarówno jego potrzeby fizyczne, jak i emocjonalne.