Reklama

Autorka znalazła złoty środek: dzieci poprzez zwiedzanie miasta, rozwiązywanie różnego rodzaju szarad poznają kilkusetletnią historię starego grodu. Najlepszym przykładem może być przedstawienie Kolumny Zygmunta. Oto co napisała o niej autorka:

„Zygmunt III Waza, zanim przeprowadził się do Polski, mieszkał w Szwecji. Dlaczego? Dlatego, że jego ojcem był szwedzki król. Zygmunt był jedynym synem króla, co oznaczało, że w przyszłości odziedziczy po nim koronę. Ale zanim do tego doszło, Zygmunt III Waza został wybrany na króla Polski. Miał wtedy tylko 21 lat i mnóstwo problemów ze szlachtą polską, której nie podobał się nowy władca.

W XVI wieku stolicą Polski był Kraków. Dlatego polscy królowie rezydowali na Wawelu. Jednak w 1595 roku wybuchł tam ogromny pożar i Zygmunt III Waza podjął decyzję, że przeniesie  się ze swoim dworem do Warszawy. Wraz z nim przeniosła się również stolica. Co prawda oficjalnie Kraków nadal pozostawał stolicą Polski, ale to Warszawa, dzięki obecności króla, miała teraz największe znaczenie polityczne.

W 1643 roku Władysław, syn Zygmunta III Wazy, postanowił, że wzniesie pomnik na cześć swego ojca. I to nie byle jaki, bo wzorowany na antycznych, rzymskich pomnikach, które miały formę kolumny. Nie bez powodu jego projektantami byli właśnie Włosi – Augustyn Locci i Constantino Tencalla. Posąg króla wykonał Clemente Molli.

Prace nad tym niezwykłym monumentem zostały ukończone w 1644 roku. Kolumna Zygmunta III Wazy ma aż 12 + 10 metrów wysokości, a sama postać króla mierzy 100 + 175 centymetrów. Co więcej jest to najstarszy publiczny pomnik w Warszawie”.

I na koniec pytanie sprawdzające: „Który Waza ufundował kolumnę: II, III, IV, a może V?”

W taki i podobny sposób autorka przedstawia najważniejsze obiekty w Warszawie: Barbakan, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Zamek Ujazdowski, Pałac na Wodzie, Wilanów, Belweder, Sejm, pomniki Syrenki, pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, Centrum Nauki Kopernik, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Kolejnictwa, Zachętę, Muzeum Narodowe, Muzeum Wojska Polskiego, Pomnik Fryderyka Chopina, Ogród Zoologiczny i Ogród Botaniczny. Kolejne strony poświęcone są dziecięcym teatrom Warszawy i czasopismom dla najmłodszych. A wszystko to pięknie, bogato i dowcipnie ilustrowane.

To książka na każdą porę roku, bo zawsze jest dobry czas, by go aktywnie i z pożytkiem spędzić. Miłej lektury i pięknych wrażeń ze spacerów po Warszawie.   

https://www.arkady.info/warszawa-zwiedzanie-i-zabawa.html