Reklama

Biblioteczka przedszkolaka

Przez kilka lat, kiedy dziecko chodzi do przedszkola, zmienia się bardzo wiele w jego życiu. Poznaje świat i w mgnieniu oka uczy się nowych rzeczy. Jedną z nich jest czytanie. Ta umiejętność pełni bardzo ważną rolę w rozwoju malucha – pobudza jego wyobraźnię, uczy nowych słów, pomaga również zrozumieć drugiego człowieka. Jakie książki spodobają się przedszkolakowi?

Poczytaj mi mamo

Trzy-, czteroletnie dziecko, w najlepszym wypadku, dopiero zaczyna rozpoznawać literki, dlatego konieczna będzie pomoc rodziców. Wspólne czytanie jest nie tylko wspaniałą rozrywką, ale również ociepla rodzinne relacje. Doskonałym sposobem na nudę mogą być wesołe rymowanki i wyliczanki. Znajdziesz je w książkach, takich jak: „Rymobranie”, „Zabawy paluszkowe” czy w uwielbianych od wielu pokoleń wierszach Jana Brzechwy. Na dobranoc warto sięgnąć po baśnie Andersena lub braci Grimm. O ich roli w rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka pisał Bruno Bettelheim, słynny dziecięcy psychoanalityk („Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni”).

Ciekawy świata maluch z pewnością zainteresuje się również serią książeczek z naklejkami, które pomagają rozwijać zdolności postrzegania, a także zachęcają do nauki czytania.

Gdy czeka was długa podróż samochodem, doskonałą rozrywką, nie tylko dla dziecka, mogą okazać się audiobooki dla dzieci („Ferdynand Wspaniały”).

Ja sam

Twój maluch całkiem dobrze radzi sobie z literkami? To znak, że jest gotowy do samodzielnego czytania. Na początek wybierz książki, w których dziecko znajdzie więcej obrazków, niż treści. Przewaga tekstu nad ilustracjami, może zniechęcić początkującego czytelnika. Najatrakcyjniejsze dla dziecka są te wydania, które inspirują do zabawy („Muminki. Otwórz okienko”, „Papierowe modele”). Najlepiej jednak, gdy pozwolisz mu wybrać książki samodzielnie. Zabierz malucha na wycieczkę do biblioteki lub na wspólne zakupy do księgarni.