Reklama

Wiosna to najlepsza pora, aby rozpocząć sportową aktywność z dzieckiem. Warto zapewnić mu w te nadchodzące słoneczne dni niebanalną rozrywkę, która przysporzy mu nie tylko świetnej zabawy, ale również poprawi kondycje fizyczną i będzie wspomagała rozwój grafomotoryczny. Doskonałym przykładem takiej zabawy jest jazda na rolkach lub wrotkach. Pytanie tylko brzmi: Na co by się tu zdecydować?

Postawa ciała

Jazda na rolkach i wrotkach wymaga współpracy zarówno lewej jak i prawej półkuli mózgowej, co wspomaga rozwój grafomotoryczny dziecka. But zarówno w rolkach jak i wrotkach powinien zapobiegać koślawieniu nóg poprzez podtrzymywanie stawu skokowego. Podczas nauki jazdy dziecko musi przyswoić sobie pewne nawyki, jak. np. to, że nie można łączyć nóg, a jedna z nich powinna zawsze być wysunięta do przodu. Początkowo może to rodzić wiele upadków, dlatego właśnie na początek przygody z butkami na kółkach lepszym rozwiązaniem będą zapewniające stabilność wrotki. Zamiana Wrotek na rolki będzie później kwestią zaledwie kilku godzin. 

Rodzaje rolek

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wrotek, jednak wybór odpowiednich rolek to dopiero sztuka. Rozróżniamy kilka rodzajów jednośladów:

1. Rolki rekreacyjne – służą do wolnej i bezpiecznej jazdy. Są stabilne i łatwo jest na nich utrzymać równowagę. Są bardzo dobrą propozycja do rozpoczęcia nauki jazdy.

2.Rolki typu fitness – Są szybsze i służą poprawieniu ogólnej kondycji fizycznej i wydolności organizmu. Posiadają zapięcia zapewniając e odpowiednie zabezpieczenie i trzymanie stopy, ponieważ oprócz klamer i rzepów posiadają sznurowadła.

3. Rolki do jazdy agresywnej – Są to bardzo mocne rolki, doskonale trzymające stopę i posiadają wzmocnienie na szynę. Jest to bardzo ważne, ponieważ służą one do wykonywania odważnych ewolucji, np. jazdy po murach, poręczach, rampach czy wyskoczeniach.

4. Rolki do jazdy szybkiej – Posiadają wysoki but, który zapewnia lepszą kontrolę jazdy i stabilność, które okażą się niezbędne przy bardzo szybkiej jeździe. Potrafią rozwinąć prędkość nawet do 30km/h. Zewnętrzna część takich rolek wykonana jest z lekkich materiałów, natomiast stabilności dodaje trwała płoza.

  5. Rolki terenowe – Służą do jazdy po trudnym crossowym terenie, czyli np. po piaszczystych polnych ścieżkach lub po lesie. Posiadają specjalnie wyprofilowaną szynę oraz odpowiednie kółka.

Kółka

Pomimo tego, że producenci, często dołączają do zestawu dodatkowe kółka, należy pamiętać, że kółka bardzo szybko będą nadawały się do wymiany. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry:

Średnica - jej rozmiar powinien zależeć od stopnia zaawansowania oraz sposobu jazdy. Małe kółka są bardziej zwrotne i rozwijają mniejszą prędkość, niwelując przy tym większość drgań. Występują w rozmiarach 47-70mm. Kółka średnie mieszczą się w przedziale 70-84mm. Są optymalnym rozwiązaniem dla osób jeżdżących na rolkach rekreacyjnie. Kółka duże, mierzące 84-110mm stasuje się głównie do jazdy szybkościowej, ponieważ osiągają prędkość nawet do 30km/h. Warto jednak pamiętać, że duże kółka utrudniają hamowanie, jazdę slalomem oraz nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji w trakcie jazdy.

Twardość – to od niej zależy przyczepność i komfort jazdy. Im kółka są twardsze, tym mniej przyczepne. Im kółka są bardziej miękkie, tym w większy kontakt wchodzą z podłożem. Miękkie  kółka  oznaczane są symbolami od 74A do 82A. Lepiej pochłaniają wszelkie drgania z podłoża, lecz jeździ się na nich wolniej i szybciej się ścierają. Natomiast twarde kółka, z symbolami od 84A do 101A, pozwalają na rozwijanie o wiele większych prędkości, lecz są mniej wygodne. Stopy odczuwają praktycznie każdą nierówność. Dla początkujących zalecane są kółka miękkie,

Oprócz tych dwóch podstawowych parametrów warto również zwrócić uwagę na profil kółek. Płaski profil przeznaczony jest dla osób, które cenią sobie najlepszą przyczepność. Profil ścięty jest cechą rolek do jazdy szybkościowej, natomiast te z okrągłym profilem są bardziej zwrotne, dzięki czemu można w nich grac np. w hokeja.  

But                                                                    

But w obu przypadkach ma za zadanie stabilizować nogę w kostce tak, by podczas jazdy i upadków nie doszło do urazów i skręceń. Bardzo dobrym połączeniem jest wybór produktu z miękkim butem, który zapewni wygodę podczas jazdy oraz sztywną cholewką, która zadba o bezpieczeństwo kostki. Warto, aby wybrany przez nas model posiadał dodatkowo stabilizujący system zapięć- sznurowadła, klamry i rzepy na podbiciu, kostce oraz na pięcie. 

Buty rolkowo/wrotkowe dla dzieci zbudowane są w szczególny sposób, ponieważ ich stopa szybko rośnie – około 1cm na rok. Dlatego warto zastanowić się nad butami z regulowanym rozmiarem. Mieszczą się one w 3 przedziałach rozmiarowych, z których każdy ma 4 stadia. Dzięki specjalnemu mechanizmowi powodującemu rozsuwanie jedynie przodu buta na długość, dziecko ma pełną stabilność, a jego pięta jest dobrze usztywniona.

Określenie rozmiaru buta

Przed zakupem rolek lub wrotek warto zmierzyć długość stopy w skarpetkach, w których będzie się jeździło, a następnie porównać ją z tabelą rozmiarów producenta, ponieważ rozmiarówki poszczególnych marek mogą się od siebie różnić.

Hamulec

W rolkach hamulce mieszczą się z tyłu, natomiast we wrotkach z przodu, co stanowi bardzo dużą różnicę w sposobie jazdy. Po opanowaniu naturalnego hamowania bez użycia hamulców, można je bez trudu odczepić, dzięki czemu dzieci będą mogły jeździć bardziej swobodnie.

Ochraniacze

Podczas nauki jazdy na rolkach lub wrotkach nie wolno zapominać o kasku i ochraniaczach, aby należycie zabezpieczyć wszystkie podatne na kontuzję stawy. Przydatne podczas wszelkiego rodzaju upadków mogą okazać się te trzy rodzaje:

  • usztywniacze na nadgarstki  
  • ochraniacze na kolana  
  • ochraniacze na łokcie  

Kask

Kaski do jazdy na rolkach lub wrotkach powinny nie tylko chronić głowę, ale również dobrze ją wentylować, dzięki licznym otworom. Przewiewne kaski są o wiele lżejsze od normalnych i zapewniają większy komfort jazdy.

Podsumowując, należy zauważyć, że dopasowanie buta jest najważniejszą sprawą przy zakupie rolek lub wrotek. Kluczowym jest dopasowanie go pod względem rozmiaru, ponieważ ciasne i obcierające buty mogą zniechęcić do wrotkarstwa. Należy zwrócić także uwagę na wentylowanie, żeby zapewnić stopie odpowiednią wentylację. Ważne jest także, aby wybrać obuwie dobrze trzymające stopę, czyli takie, które skutecznie usztywni nogi w kostkach i będzie chronić pięty oraz czubki palców.

W galerii poniżej znajdziecie kilka propozycji modeli rolek i wrotek, które bez wątpienia przypadną wam do gustu.