Reklama

Kiedy mamy już wszystkie potrzebne akcesoria, czas zabrać się za naukę plecenia, poniżej kilka cennych wskazówek od czego powinno się zacząć i na co zwrócić uwagę, by nie popełniać błędów. 

Nakładanie gumek

Nakładanie gumek na krosno, niezależnie od jego kształtu jest podstawową czynnością wykonywaną w czasie plecenia. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić czy krosno mamy odpowiednio ustawione, jeśli korzystamy z instrukcji, bądź jeśli tworzymy sami nowe wzory.

Ważne jest również zachowanie kolejności nakładania gumek, ponieważ może to powodować trudności w kolejnych etapach plecenia. Również należy kontrolować czy  naciągane gumki nie są poskręcane, tak by gotowy projekt równo się układał.

Przeplatanie gumek

To najważniejsza umiejętność do opanowania na początku przygody z loom bands. W większości przypadków zahaczanie szydełkiem gumek następuje od wewnątrz kółka – czyli należy je wsunąć do środka, w wyniku czego zahaczona gumka pociąga za sobą pozostałe i tworzy się z nich łańcuszek lub ogniwo.

Najważniejsze to zawsze dobrze czytać instrukcję i postępować zgodnie z nią.

Kończenie projektu

Istnieje kilka sposobów :

1 – Klipsy C, S i O

najpopularniejsze i najłatwiejsze, wystarczy rozciągnąć szydełkiem gumki, które chce się połączyć i nasunąć je poprzez szczelinę na klips i gotowe.

2 – Węzły przesuwne

Wykorzystuje się je do łączenia wielu gumek, wystarczy wsunąć szydełko do ostatniego szydełka, tak aby wystawało od spodu krosna, po czym nałożyć na haczyk gumkę i ją naciągnąć . Następnie należy przeciągnąć szydełko z zahaczoną gumką przez kołek na wierzch krosna, a drugi koniec gumki nałożyć na haczyk i mocno zaciągnąć dolną pętlę.

3 – Przedłużanie

Często wykorzystywane, by przedłużyć fragment modelu. Wystarczy przełożyć wszystkie gumki z ostatniego kołka, na trzonek szydełka i nałożyć na haczyk kolejną gumkę jednym końcem, a drugi trzymać w ręku. Następnie należy zsunąć z trzonka gumki na tą trzymaną w dłoni, teraz przełóż oba końce gumki na trzonek szydełka i tak należy postępować z kolejnymi gumkami.