Reklama

Tak zwany niekapek, kolejny etap na drodze do nauki picia z tradycyjnego kubeczka. Zakłada się, że odpowiednim wiekiem do rozpoczęcia nauki jest 6 miesiąc życia dziecka, jednak ta granica, jest ruchoma, bo jak wiadomo każdy maluch jest inny. Optymalny moment wypada, kiedy dziecko zaczyna już pewnie siedzieć. Na podstawie przeprowadzonych obserwacji , około 75% dzieci w wieku 8 miesięcy dobrze radzi sobie z nauką picia z kubka.

Kubek niekapek jak sama nazwa wskazuje posiada blokadę zapobiegającą wylaniu się płynu w czasie jego spożywania. Ważne by nie była ona bardzo skomplikowana, a raczej prosta i łatwa do umycia.

Kolejnym ważnym punktem przy wyborze niekapka są odpowiednie odpowietrzenia, które usuwają nadmiar nagromadzonego powietrza. Dzięki temu dziecko nie połyka go w czasie picia i zmniejsza to, ryzyko wystąpienia bólu brzuszka i kolek.

Przede wszystkim uwagę należy zwrócić na końcówkę , tak zwany dzióbek przez, który dziecko pije. Musi być on dosyć miękki (ustniki dzielą się na miękkie dla młodszych dzieci i twarde dla starszych ) na początek nauki oraz odpowiednio wyprofilowany , tak aby wargi układały się prawidłowo, co w późniejszym czasie przełoży się na odpowiedni rozwój zgryzu i mowę.

Również istotnym elementem kubka niekapka są uchwyty dostosowane do małych rączek dzieci oraz pozbawione ostrych krawędzi.

Innym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest dno kubka. Najlepsze jest tak wyprofilowane, które powoduje powrót kubka to pozycji pionowej tak zwane dno „wstające”, dzięki czemu dziecko nie wyleje zawartości znajdującej się w środku.

I na koniec istotną rolę odgrywa również nakładka, lepiej zakręcana niż nakładana , która w czasie użytkowania może po prostu odpaść i zalać malucha oraz przykrywka bardzo przydatna w czasie podroży czy spacerów.

Kubek niekapek musi być dostosowany do wieku dziecka i najlepiej zacząć naukę od tak zwanych kubków treningowych, których końcówka zbliżona jest kształtem do smoczka, a nie jest jeszcze tak twarda jak ustniki dla starszych dzieci.

Warto by dziecko uczyło się pić z różnych kubeczków , a nie przyzwyczajało się do picia z jednego. Ma to duży wpływ na wzbogacenie doświadczania odczuwanych bodźców, jak mówi pani stomatolog Izabela Rybak Sokołowska z Firmy Sokołowscy dentyści z pasją (http://sokolowscy.pro) : „Kubki niekapki mogą być stosowane przejściowo. Ważne jest aby jak najszybciej nauczyć nasze dziecko pić ze szklanki. Z reguły dzieci ok pierwszego roku posiadają taką umiejętność.”

foto.: Flicker