Reklama

Mleko mamy wystarcza maluchowi tylko przez kilka pierwszych miesięcy życia. Potem przychodzi czas na urozmaicenie diety. Jak szybko i bezproblemowo przygotować pełnowartościowy posiłek?

Dieta dostosowana do potrzeb malucha

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka i niemowlaka podczas pierwszych miesięcy jego życia - zapewnia odpowiednią dawkę składników odżywczych oraz pomaga budować system odpornościowy malucha. Jednak ok. 5 miesiąca życia dziecko zaczyna potrzebować bardziej zróżnicowanej diety. Pamiętajmy, żeby nowe produkty wprowadzać powoli, unikając tych mogących powodować alergie. Dobrym pomysłem jest też wizyta u pediatry, który pomoże w zaplanowaniu diety indywidualnie dopasowanej do potrzeb małego pacjenta. Podstawę posiłków powinny stanowić owoce i warzywa (gotowane lub duszone), różnego rodzaju produkty zbożowe (makarony, ziemniaki, ryż, kasze) i nabiał (niesłodzone jogurty, twarożek). Możemy też podawać chude mięso (najlepiej sprawdzi się np. cielęcina, jagnięcina lub kurczak), ryby (ze sprawdzonego źródła pochodzenia) oraz wysokiej jakości oliwę

 

Specjalne koszyczki do makaronu od Beaba pomogą szybko przygotować zdrowy posiłek.

Gotowanie na parze

Urządzenia do gotowania na parze powinny stać się najlepszymi kuchennymi przyjaciółmi wszystkich rodziców. Dlaczego? Ponieważ gotowanie na parze  jest nie tylko szybsze, lecz również zdrowsze, a przecież podczas pierwszego roku życia nasze dzieci potrzebują wyjątkowo wysokiej jakości posiłków. Co więcej, korzystanie z takiego urządzenia to doskonała okazja do wprowadzenia w domu zdrowych nawyków i do przejścia samemu na taką dietę. Produkty gotowane na parze są znacznie bogatsze w witaminy oraz składniki odżywcze niż te gotowane w wodzie. Warto o tym pamiętać! Gotowanie na parze sprawdzi się świetnie także w przypadku stosowania metody BLW, czyli Bobas Lubi Wybór - decydując się na inne niż płynne posiłki możemy dawać maluszkowi kilka kawałków różnych zdrowych produtków do wyboru. Niektórzy narzekają na mało wyrazisty smak takich potraw. Wystarczy jednak odpowiednio je przyprawić, zamiast soli używając ziół i innych przypraw. Pomogą w tym funkcjonalne koszyczki do przypraw - dzięki nim maluchy cieszą się nowymi smakami, a jednocześnie nie denerwują kawałkami przypraw widocznymi w jedzeniu. 


Koszyczki do przypraw pomogą nadać potrawom charakteru.

Sprytne urządzenia

Dzieciom, które dopiero przechodzą na pełniejszą dietę, podajemy najpierw posiłki w formie półpłynnej, jak np. zupki czy puree. Rozdrabnianie ugotowanych warzyw i owoców za pomocą widelca zajęłoby nam niewątpliwie mnóstwo czasu, dlatego warto skorzystać z funkcjonalnych i łatwych w użyciu urządzeń. Najlepiej sprawdzą się te wielofunkcyjne, jak np. Babycook Original lub Babycook Solo od Beaba. Z ich pomocą przyrządzimy kilkudaniowy posiłek w 15 minut - używając tylko jednego przycisku możemy uruchomić takie funkcje jak gotowanie na parze, miksowanie, podgrzewanie i rozmrażanie. Zwróćmy uwagę na to, czy wybrane przez nas urządzenia umożliwiają ustawienie optymalnej gęstości posiłku, a zatem mogą rozdrabniać pokarm w różny sposób - to ważne, ponieważ maluchy potrzebują rzadkich pokarmów, a starszaki mogą z kolei preferować nieco gęstsze lub tylko posiekane. 

 

Urządzenia wielofunkcyjne Babycook Solo i Babycook Original.

Zawsze pod ręką

Nie zawsze mamy czas albo siły, by przygotować pełnowartościowy posiłek dla malucha. Możemy wówczas ratować się gotowymi daniami ze słoiczków. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak również mrożenie gotowym przecierów czy zupek. Będziemy wówczas mieli pewność, że jedzenie jest najwyższej jakości, a jednocześnie jego przygotowanie stanie się niezwykle szybkie. Dlatego warto mieć w domu szybki i łatwy w użyciu podgrzewacz do butelek lub słoiczków. Świetnie sprawdzą się też specjalne pojemniczki do mrożenia pokarmu, czy też słoiczki nadające się do mrożenia oraz podgrzewania w kuchence mikrofalowej. 

Podgrzewacz Bib'Secondes oraz pojemniczki do mrożenia pokarmu.