Reklama

Zabawki równościowe to nie tylko te nawołujące do równości płci. To także zabawki zwracające uwagę na problem dyskryminacji rasowej czy osób niepełnosprawnych. Powstaje coraz więcej projektów, które mają na celu walkę ze stereotypami już od dzieciństwa, za pomocą ulubionych zabawek czy bohaterów filmowych dzieci. Część z nich powstaje jednak głównie po to, by zwrócić na problem uwagę rodziców.

Od lat toczy się dyskusja na temat zbyt idealnej lalki Barbie, stanowiącej niedościgniony wzorzec dla wielu pokoleń dziewczynek. Od kilku lat głośno jest o zabawkach neutralnych płciowo, w krajach skandynawskich stanowiących już ważny element polityki równościowej. Warto jednak pamiętać, że zabawki równościowe to nie tylko zmiany związane z ideologią gender, lecz również sposób na przeciwdziałanie rasizmowi czy dyskryminacji osób niepełnosprawnych

Wygląda na to, że akcji angażujących zabawki w spory ideologiczne czy kampanie społecznościowe będzie coraz więcej - nic dziwnego, mają one przecież ogromną siłę oddziaływania, zarówno na dorosłych, jak i na dzieci.

A Wy co sądzicie o takim wykorzystaniu zabawek?