Reklama

Wybór niani dla dziecka to wyjątkowo trudne zadanie. Z pomocą przychodzą nam specjalne portale internetowe, zamieszczające oferty osób, które chcą zajmować się dziećmi. Pamiętajmy, aby prowadząc poszukiwania online dokładnie sprawdzić wiarygodność niani i samego portalu. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Koniec języka za przewodnika – wypytaj znajomych, czy nie znają sprawdzonej i zaufanej opiekunki do dziecka. Być może ktoś z twojego sąsiedztwa, kogo dobrze znasz, miałby czas i ochotę zająć się Twoim Skarbem?
  • Zastanów się, jakiej niani szukasz. Zapisz wszystkie cechy wymarzonej osoby. Niech one stanowią klucz do twoich poszukiwań.
  • Nianię znajdziesz w ogłoszeniach gazetowych, w internecie (ranking takich portali znajdziesz w galerii), a także za pośrednictwem agencji.
  • Wybierz kilka najlepszych osób, a następnie zrób casting. Zaproś każdą z nich do domu. Przy okazji będziesz mieć szansę poznać nianię „na żywo” i z nią porozmawiać.
  • Zapytaj przyszłą opiekunkę (lub opiekuna) o posiadane doświadczenie w opiece nad dziećmi i referencje. Możesz także zapytać o to, jak dana osoba zachowałaby się w trudnej i nietypowej sytuacji np. czy potrafiłaby udzielić maluchowi pierwszej pomocy.
  • Za każdym razem sprawdzaj, jak reaguje na nową nianię twoja pociecha. Najlepiej zostawić ich na kilka minut samych. Przyjrzyj się ich pierwszemu spotkaniu i spróbuj ocenić, czy się dogadają.
  • Zanim zostawisz dziecko samo z nianią, określ szczegółowo wszystkie obowiązki, które powinna wypełniać. Unikniecie w ten sposób niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości.
  • Daj opiekunce trochę czasu na zaznajomienie się nie tylko z samym maluchem, ale także z waszą kuchnią i dziecięcym pokoikiem. Uprzedź ją także o upodobaniach twojej pociechy – o tym, co lubi jeść, kiedy śpi, w co najchętniej się bawi.
  • Spisz wszystkie informacje, które mogą przydać się niani podczas twojej nieobecności – numery telefonów do obojga rodziców, do pracy, do przychodni dziecięcej, ulubione potrawy, zabawki, bajki i piosenki twojego dziecka, a także listę produktów spożywczych, których dziecko nie powinno jeść.

Zobacz, na jakich portalach internetowych możesz szukać niani!

Maria Krajewska
Redaktor i copywriter, współpracuje z portalami internetowymi. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim.