Reklama

W dawnych czasach podróżowanie w czasie ciąży było rzadkością, dziś nikogo już nie szokuje. Mamy do swojej dyspozycji bezpieczne środki komunikacji, prosty dostęp do służby medycznej i leków, możliwość pozostawania w ciągłym kontakcie z bliskimi. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania, nie możemy jednak zapominać o zachowaniu ostrożności – dla dobra swojego i nienarodzonego dziecka.

Podróżować? Tak, ale…

Jak wiadomo, ciąża to nie choroba, nie ma więc powodu, aby rezygnować z normalnej aktywności. Są jednak sytuacje, w których podróżowanie może stanowić zagrożenie, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Kiedy więc lepiej zostać w domu?

  • Ostatni miesiąc ciąży – to nie najlepszy czas na podróże, zwłaszcza te dłuższe. W tym czasie istnieje już ryzyko przedwczesnego porodu, a wstrząsy lub rozniecę ciśnień np. podczas lotu samolotem mogą stać się czynnikiem wywołującym takie komplikacje. Najlepszym okresem do podróżowania jest drugi trymestr.
  • Pierwszy trymestr, w przypadku kobiet, u których występują bóle, krwawienia lub inne komplikacje – wtedy także lepiej zrezygnować z podróżowania, pamiętając, że na początku ciąży najczęściej dochodzi do jej utraty. Do tego mdłości lub zawroty głowy niekoniecznie sprzyjają wojażom. Lepiej wtedy zaczekać do drugiego trymestru.
  • Komplikacje, kłopoty ze zdrowiem – niezależnie od tego, z jakiego rodzaju problemami zdrowotnymi borykamy się podczas ciąży, podróżowanie zawsze stanowić może ryzyko. W takim przypadku zawsze zasięgnijmy porady lekarza, zanim się gdzieś wybierzemy.

Samochód, pociąg, samolot…?

Wybór środka komunikacji to istotna sprawa. Spójrzmy na zalety i wady kilku najbardziej popularnych sposobów podróżowania.

  • Samochód – podróżując nim, możemy niemal w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę. Problemem mogą być mdłości – walczmy z nimi przegryzając krakersy lub suche herbatniki. Pamiętajmy o częstych postojach i rozprostowaniu nóg – w ciąży bardziej grożą nam zakrzepy. Nie zapominajmy też o prawidłowym zapięciu pasów! Górny pas powinien przechodzić między piersiami, dolny – pod brzuchem. Zajmijmy w miarę możliwości miejsce na tylnej kanapie, jeśli musimy usiąść z przodu, odsuńmy się jak najbardziej do tyłu, aby poduszka powietrzna nie stanowiła zagrożenia dla dziecka. Po 36. tygodniu ciąży samodzielne prowadzenie auta nie jest wskazane. Polecamy Adapter BeSafe iZi fix do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży
  • Pociąg – dobry wybór! Tutaj zawsze możemy się przespacerować po korytarzu, zaczerpnąć świeżego powietrza. Możemy także usiąść wygodnie, wyciągnąć nogi. To najbezpieczniejszy sposób podróżowania dla kobiet w ciąży.
  • Samolot – bezpieczny środek transportu, jednak niewskazany pod koniec ciąży, ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu. Także kobiety, mające w pierwszym trymestrze plamienia, bóle bądź inne przypadłości, powinny z niego zrezygnować. Podczas podróży samolotem wybierajmy miejsca w środkowej części samolotu, gdzie mniej trzęsie, nie zapominajmy też o prawidłowym zapięciu pasów, piciu dużej ilości płynów (aby uniknąć odwodnienia) oraz przechadzaniu się co jakiś czas. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, podróżując w ciąży?

  • Opieka lekarska – jako cel podróży wybierajmy miejsca, gdzie jest do nich swobodny dostęp.
  • Kraje egzotyczne – nie są najlepszym pomysłem, jeśli jednak zdecydujemy się tam udać, pamiętajmy o zasięgnięciu opinii lekarza. Zwróćmy też uwagę na fakt, że kobiety w ciąży nie mogą skorzystać z wielu szczepionek, m.in. przeciwko tyfusowi, polio, żółtej febrze.
  • Nie przemęczajmy się – na ile to możliwe, podzielmy podróż na kilka etapów, znajdując czas na odpoczynek, picie oraz wartościowe posiłki.
  • Ubezpieczenie – sprawdźmy, czy jest ważne tam, dokąd się udajemy. Jeśli termin rozwiązania jest blisko, zobaczmy, czy polisa pokryje koszt ewentualnego porodu.