Reklama

Wysuszenie skóry i gardła, spierzchnięte wargi, podrażnienie oczu, infekcje górnych dróg oddechowych czy problemy z koncentracją to tylko część dolegliwości, których przyczyną może być zbyt niski poziom wilgotności w domu. W utrzymaniu odpowiedniego jej poziomu w pomieszczeniach pomogą nawilżacze powietrza. Jakie modele znajdziemy na rynku?

 

 

Od czego zależy jakość powietrza?

Jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń zależy w znacznym stopniu od ich  temperatury i wilgotności. Optymalne warunki, w których człowiek najlepiej funkcjonuje, to temperatura powietrza 19 - 22 stopnie Celsjusza oraz 40 - 60 % wilgotności . Jednak systemy grzewcze, coraz szczelniejsze okna oraz suche, zimowe powietrze mogą spowodować spadek tej ostatniej wartości nawet do 20%. Takie suche, wypełnione bakteriami, pyłkami i roztoczami powietrze często jest przyczyną złego samopoczucia i może mieć negatywny wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i dorosłych.   

Jak poprawić jakość powietrza?

W utrzymaniu właściwej wilgotności pomoże częste wietrzenie pomieszczeń , obecność roślin , wyparowujących przez liście wodę, a nawet cieszące oczy dzieci akwarium z rybkami . W ostateczności na ciepłym kaloryferze można rozłożyć mokre ręczniki lub umieścić obok niego miskę z wodą . Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak zaopatrzenie się w  nawilżacz powietrza  który zapewni optymalną wilgotność powietrza (zobacz  zestawienie nawilżaczy powietrza)  .

Ze względu na technologię nawilżania powietrza urządzenia te dzieli się na trzy główne typy:

 • nawilżacze ultradźwiękowe ,
 • nawilżacze parowe ,
 • nawilżacze mechaniczne (ewaporacyjne) .


 

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacze ultradźwiękowe są wydajne i energooszczędne . Po uruchomieniu, rozbijają ultradźwiękami wodę na bardzo drobne cząsteczki, które w postaci chłodnej mgiełki wydostają się z urządzenia. Mgiełka ta jest bardzo delikatna i nie nagrzewa powietrza, dlatego tego typu urządzenia można z powodzeniem stosować zarówno zimą, jak i latem . Dostępne są także modele z funkcją wytwarzania ciepłej mgiełki, powstającej w czasie tzw. gotowania błonkowego. Proces ten polega na ciągłym gotowaniu małych porcji wody, dzięki czemu eliminowane są znajdujące się w wodzie bakterie i wirusy.

W nawilżaczach ultradźwiękowych bardzo ważne jest systematyczne wymienianie wkładu filtrującego, gdyż pod wpływem zanieczyszczonej wody urządzenie może ulec uszkodzeniu. Wraz z kropelkami wody, po pomieszczeniu rozpylane są też cząstki kamienia, dlatego do tego typu nawilżaczy należy zawsze stosować wkłady usuwające kamień. Stosowanie wody mineralnej, co jest często popełnianym błędem, nie rozwiązuje problemu, a tylko zwiększa odkładanie kamienia. Wyższe modele nawilżaczy ultradźwiękowych mają w komplecie paski do mierzenia twardości wody, które po porównaniu z tabelą pozwalają oszacować co jaki czas konieczna jest wymiana filtra.

Należy też pamiętać, iż ultradźwięki, choć niesłyszalne dla ludzkiego ucha, mogą być uciążliwe dla zwierząt domowych , szczególnie psów i kotów.

Zalety:

 • najbardziej popularne na rynku , a więc największy wybór modeli,
 • najcichsze wśród nawilżaczy,
 • zużywają niewiele energii elektrycznej,
 • najbardziej precyzyjne sterowniki (higrostaty, higrometry) decydujące o włączaniu i wyłączaniu urządzenia w zależności od wilgotności powietrza,
 • wbudowany jonizator eliminuje pyłki i kurz z powietrza oraz dodatnie ładunki elektrostatyczne,
 • niektóre modele mogą być wyposażone we wskaźniki sygnalizujące konieczność napełnienia zbiornika wodą,
 • przywraca odpowiednią wilgotność w wysuszonych pomieszczeniach, emitując chłodną lub ciepłą mgiełkę.

Wady:

 • konieczność częstego czyszczenia,
 • ryzyko nadmiernego nawilżenia i wychłodzenia pomieszczenia,
 • ultradźwięki mogą być uciążliwe dla zwierząt domowych,
 • po wyłączeniu tego typu nawilżacza następuje bardzo szybkie obniżenie wilgotności,
 • mała odporność na zanieczyszczenia wody.

Nawilżacz powietrza Pingwin UH1030

Nawilżacz powietrza Pingwin

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza w formie uroczego pingwinka w wersji dla chłopców i dziewczynek. Specjalnie zaprojektowany i dostosowany do dziecięcego pokoiku. Płynna regulacja mocy nawilżania pozwala na uzyskanie żądanej wilgotności pomieszczenia. Urządzenie wyposażone jest w generator jonów ujemnych, odpowiedzialny za wytwarzanie anionów, pomocnych przy wytrącaniu pyłków kurzu i innych zanieczyszczeń z powietrza oraz ceramiczny filtr absorbujący związki mineralne. Nie wytwarza ciepła, zasilany jest niskonapięciowym prądem, co czyni go bezpiecznym w użytkowaniu. Cicha praca nie zakłóca snu maluszka. Urządzenie ma przyjazną dla dzieci formę i zdecydowanie przyczynia się do poprawy mikroklimatu w pomieszczeniu.
Moc:
38 W
Wydajność nawilżania: 75 - 200 ml/h
Cena: 190 zł

Producent: HB

Sklep RTV EURO AGD

Nawilżacz powietrza Anton

Nawilżacz ultradźwiękowy Anton

Nawilżacz ultradźwiękowy Anton wyróżnia się elegancką prostą formą ,   pasującą do każdego pomieszczenia. Obudowa dostępna w czterech kolorach oparta na cynkowanej podstawie. Urządzenie wyposażone jest w technologię Ultrasonic, wyjmowany pojemnik na wodę o pojemności 2,5 l oraz diodowy wskaźnik poziomu wody. Praca nawilżacza odbywa się w sposób bardzo higieniczny, ze względu na obecność wkładu zapobiegającemu tworzeniu się kamienia oraz jonizującej kostki Silver Cube™ gwarantującej bezpieczne i czyste nawilżanie. Dodatkowo urządzenie posiada opcję trybu nocnego oraz rozprzestrzeniania zapachu. Model ten zapewnia wysoki komfort użytkowania i estetyczny wygląd.
Moc: 10 W
Wydajność nawilżania: 170 g/h
Cena: 449 zł

Producent: Stadler Form

tech4life.pl

Nawilżacz powietrza Wazon UH 1025

Nawilżacz Wazon UH 1025

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza o oryginalnym i stylowym kształcie wazonu ozdobionego delikatnym błękitnym ornamentem. Na uzyskanie żądanej wilgotności w pokoju pozwalają dwa poziomy nawilżenia. Po opróżnieniu zbiornika z wodą, urządzenie wyłączy się automatycznie. Model ten wyróżnia się nie tylko formą, ale również dodatkową funkcją lampki nocnej.   Diody LED, podświetlające zbiornik, umożliwiają wybór jednego z siedmiu dostępnych kolorów, tak aby dopasać go do wystroju wnętrza. Rola nocnej lampki w połączeniu z wyjątkowo cichą pracą czynią go wręcz idealną propozycją do pokoju dziecięcego lub sypialni.
Moc: 20 W
Wydajność nawilżania: 180 ml/h
Cena: 229 zł

Producent: HB

Sklep RTV EURO AGD

Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe nasycają powietrze wytwarzaną parą wodną, która powstaje w wyniku podgrzewania wody. Wysoka temperatura eliminuje z wody drobnoustroje, przez co nawilżacze te są najbardziej higieniczne , a tym samym szczególnie zalecane dla małych dzieci lub osób z chorobami dróg oddechowych . Trzeba jednak bardzo uważać, gdyż wydostająca się z urządzenia gorąca para, o temperaturze około 80 stopni Celsjusza, może poparzyć , tak więc urządzenia te powinny być stoswane wyłącznie pod nadzorem dorosłych. Ponadto używanie nawilżaczy parowych prowadzi do wzrostu temperatury powietrza w pomieszczeniu, co może być uciążliwe w gorące letnie dni.

Należy również pamiętać, że tego typu nawilżacze  bardzo szybko  podnoszą wilgotność . Jeżeli w pomieszczeniu znajdują się stare drewniane meble lub stara podłoga, powinno się bardzo uważać i stale kontrolować poziom wilgotności. 

Niektóre nawilżacze parowe mogą być wykorzystane do inhalacji . Pozwalają one także na użycie olejków eterycznych , które wlewa się do specjalnego pojemnika, dzięki czemu po domu może rozchodzić się dyskretny zapach.

Nawilżacze te mają przeważnie niską cenę , są ciche , choć niektórym może przeszkadzać bulgotanie gotującej wody, nie wydają jednak dźwięków, które mogłyby drażnić zwierzęta. Zużywają jednak więcej energii elektrycznej niż pozostałe typy nawilżaczy.

Zalety

 • stosunkowo niska cena,
 • higienicznie czysta para wodna,
 • duża wydajność nawilżania,
 • możliwość stosowania olejków eterycznych,
 • nie wydają dźwięków, które mogłyby drażnić zwierzęta.

Wady

 • zużywają więcej energii elektrycznej niż pozostałe typy nawilżaczy,
 • wymagają częstego czyszczenia,
 • wydostająca się z niektórych modeli para może poparzyć,
 • ciepła para wodna może podnosić temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Nawilżacz parowy Fred

Nawilżacz parowy Fred

Nawilżacz parowy Fred wyróżnia się niezwykle oryginalnym wyglądem, pasującym do nowoczesnych wnętrz. Wydobywająca się z niego para jest gorąca, ale jednocześnie sterylna. Urządzenie wyposażone jest we wskaźnik braku wody oraz elektroniczny higrostat do kontroli wilgotności otoczenia. W przypadku opróżnienia zbiornika, urządzenie wyłącza się automatycznie. Nawilżacz oferuje dwa tryby pracy: normalny i ekonomiczny o zmniejszonym zużyciu energii. Pozwala na nasycenie powietrza wilgotnością w szerokim zakresie, od 20 do 90 %.
Moc: 150/300 W
Wydajność nawilżania: 175 - 360 g/h
Cena: 545 zł

Producent: Stadler Form

tech4life.pl

Nawilżacz parowy Mebby Umildo

Nawilżacz parowy Mebby Umildo

Nawilżacz parowy Mebby Umildo cechują niewielkie rozmiary oraz wysoka funkcjonalność. Szybko wprowadza właściwy poziom wilgotności w wybranym pomieszczeniu. Posiada automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa oraz regulację strumienia pary . Zaawansowane parametry technologiczne i podwójny zbiornik (pojemnik na wodę oraz zewnętrzna komora zabezpieczająca) sprawiają, że nawilżacz nie nagrzewa się i jest całkowicie bezpieczny. Cicha praca nie zakłóci snu dziecka. Nawilżacz udostępnia także specjalny pojemnik na olejki eteryczny, może więc pełnić rolę aromatyzera.
Cena: 140 zł

Producent: Mebby

mebby.pl

Nawilżacz parowy MEBBY Blue Fish

Nawilżacz parowy MEBBY Blue Fish

Nawilżacz parowy MEBBY Blue Fish wytwarza duży i ciągły strumień sterylnej pary, utrzymujący właściwy poziom wilgotności w pokoju dziecka. Wyłącza się automatycznie w przypadku opróżnienia zbiornika. Każdy element nawilżacza może być szybko zdjęty i wyczyszczony, chociażby z resztek osadu kamienia. Urządzenie jest nie tylko proste w użyciu, ale również bardzo atrakcyjne dla dzieci. Dołączony do niego zestaw naklejek pozwala przeobrazić zwykły nawilżacz w kolorową rybkę, która stanie się wiernym towarzyszem dziecka w jego pokoju. Dodatkowo pojemnik na olejki zapachowe.
Cena: 138 zł

Producent:   Mebby

mebby.pl

Nawilżacze mechaniczne (ewaporacyjne)

Nawilżacze ewaporacyjne zwiększają wilgotność powietrza parą wodną o temperaturze zależnej od temperatury wlanej wody, dlatego też latem, po dodaniu kostek lodu, mogą być stosowane do obniżenia temperatury pomieszczenia. Zasada działania tego typu urządzeń polega na nawilżaniu znajdującego się wewnątrz obudowy wkładu lub bębna, a następnie na mechanicznym wydmuchaniu na zewnątrz za pomocą wentylatora niewidocznej pary wodnej.

Nawilżacze ewaporacyjne podnoszą równomiernie wilgotność w danym pomieszczeniu, a po wyłączeniu urządzenia utrzymuje się ona najdłużej . Gwarantują również najzdrowszy sposób nawilżania powietrza w domu i umożliwiają stosowanie olejków zapachowych . Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne , mają nieskomplikowaną budowę i nie sprawiają większych problemów w użytkowaniu.  Podczas ich pracy słychać jednak szum powietrza przepływającego przez urządzenie.

Zalety:

 • małe zużycie energii,
 • najzdrowszy sposób nawilżania,
 • brak możliwości przewilgocenia pomieszczenia,
 • duża niezawodność, możliwość stosowania olejków aromatycznych,
 • nie podnoszą temperatury w pomieszczeniu.

Wady:

 • najwolniejszy proces nawilżania wśród trzech typów nawilżaczy;
 • mała wydajność,
 • dość głośna praca,
 • brak elektroniki sterującej i wyświetlacza.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Oskar

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Oskar

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Oskar wyróżnia nowoczesny szwajcarski design, który doskonale wkomponuje się w każde wnętrze. Wyposażony został w elektroniczny higrostat do pomiaru wilgotności otoczenia, antybakteryjny filtr o specyficznej strukturze oraz specjalny pojemniczek na olejki eteryczne. Urządzenie udostępnia tryb dzienny i nocny z przygaszonymi diodami, posiada także automatyczny wyłącznik w przypadku braku wody. Nawilżacz jest energooszczędny i bardzo cichy.
Moc: 6 - 18 W
Wydajność nawilżania: 300 g/h
Cena: 599 zł

Producent:   Stadler Form

tech4life.pl

Nawilżacze z funkcją oczyszczania powietrza

Do pokoju dziecka doskonałym rozwiązaniem będzie nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza. Pozwoli on uzyskać odpowiednio wilgotne, a jednocześnie wolne od bakterii powietrze. Idealny również dla alergików . Urządzenia te nie wymagają wymiany filtrów .

Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza Tom

Nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza Tom

Tom posiada wbudowane tarcze wewnętrzne, odpowiedzialne za nawilżanie powietrza oraz oczyszczanie go z małych i średnich cząstek. Ponadto filtr wstępny eliminuje także większe zanieczyszczenia typu sierść zwierząt czy kurz, co jest szczególnie istotne w przypadku małych alergików. Atrakcyjną funkcją nawilżacza jest tryb czyszczenia, który zdecydowanie upraszcza użytkowanie produktu. Urządzenie wyposażono również w wyjmowany pojemnik na wodę o pojemności 6 l, automatyczny wyłącznik, timer, higrostat oraz gwarantującą higieniczne nawilżenie jonizującą kostkę Silver Cube. Dozownik zapachów oraz prosta nowoczesna forma to dodatkowe zalety Toma.  
Moc: 19 W
Cena: 2 199 zł

Producent: Stadler Form

tech4life.pl

Aromatyzery

Aromatyzer to z kolei urządzenie wybitnie przeznaczone do aromaterapii. Wystarczy trochę wody i kilka kropel olejku eterycznego , aby cieszyć się świeżym i pachnącym powietrzem w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane olejki korzystnie wpływają na poprawę nastroju , uspokajają , odprężają , a także zapobiegają infekcjom układu oddechowego.

Aromatyzer Jasmine

Aromatyzer Jasmine

Aromatyzer Jasmine,  wykorzystując technikę ultradźwiękową, zamienia wodę zmieszaną z olejkami eterycznymi w delikatnie pachnącą mgiełkę. Ze względu na wyjątkowo cichą pracę oraz ciekawą formę, doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, również w pokoju dziecięcym i sypialni. Gumowe pokrycie dostęne jest w czterech intensywnych kolorach. Urządzenie wyposażone zostało w timer oraz automatyczny wyłącznik. Na jednym zbiorniczku nawilżacz może pracować nawet do 21 godzin.
Moc: 7,2 W
Wydajność: 10 g/h
Cena: 219 zł

Producent: Stadler Form

tech4life.pl

Zobacz również zestawienie nawilżaczy

Użytkowanie i konserwacja

Nawilżacz najlepiej ustawić w miejscu gdzie będzie swobodny przepływ powietrza. Wydmuchiwana przez niego mgiełka nie powinna być skierowana na meble ani inne przedmioty. Nie należy też ustawiać urządzenia w miejscu, w którym mogłoby dojść do jego przegrzania, czyli np. przy grzejnikach ani też w miejscach wilgotnych, np. w łazience, bo w takich pomieszczeniach wyprodukowana przez nawilżacz para i tak uchodziłaby z wentylacją.

Nie ma przeciwwskazań co do stosowania w nawilżaczu zwykłej wody z kranu, jednak w celu przedłużenia żywotności wymiennego wkładu filtrującego można stosować wodę przefiltrowaną.

Jeśli chodzi o czyszczenie nawilżacza to zbiornik, podstawę oraz przewód przecieramy wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, następnie wycieramy do sucha. Nie wolno zanurzać urządzenia w wodzie! Bardzo ważne jest regularne odkamienianie przetwornika, zapewni to lepszą pracę urządzenia oraz dłuższą żywotność. W tym celu można użyć octu lub dostępnych na rynku środków do odkamieniania - wtedy postępujemy zgodnie z załączoną do nich instrukcją.

Odkamienianie za pomocą octu 10%: przygotowujemy roztwór w proporcji 1:10, przygotowanym roztworem zalewamy przetwornik i możemy pozostawić go na chwilę do działania. W przypadku dużego zakamienienia wlewamy przygotowany roztwór do wysokości nagromadzonego kamienia (pozostawiamy do czasu rozpuszczenia się nagromadzonego osadu).

Ważne dla klienta

Przed zakupem należy sprecyzować do jakiego pomieszczenia ma być przeznaczony nawilżacz:

 • pokój dziecka, sypialnia, pokój dzienny, biuro,
 • liczba m² przy standardowych mieszkaniach lub m³ np. przy starych kamienicach,
 • czy potrzebuje funkcji aromatyzera,
 • jak bardzo bezobsługowy ma być nawilżacz (wielkość zbiornika, higrostat),
 • zużycie energii.

Aby nawilżacz działał skutecznie należy pamiętać:

 • o ustawieniu w odpowiednim miejscu (na podłodze lub na wysokości do ok. 1,4 m, z dala od źródeł ciepła, nie pod schodami),
 • nawilżane pomieszczenie powinno być zamknięte,
 • o regularnej wymianie filtrów,
 • nawilżacz powinien być włączony całą dobę (dotyczy nawilżaczy z higrostatem),
 • o regularnym uzupełnianiu wody,
 • jeśli nie używamy nawilżacza należy wylać wodę ze zbiornika, a zbiornik przepłukać.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony yankodesign.com