Reklama

Zadaniem nakładek na ołówki czy długopisy jest wyrobienie u dzieci prawidłowego nawyku trzymania narzędzia graficznego. Ponadto ich ergonomiczny kształt daje poczucie komfortu podczas ćwiczenia pisania, redukując napięcie mięśni. Korzystające z nich dzieci mogą skupić się jedynie na pisaniu, a nie na mechanice trzymania ołówka, co skutkuje poprawą charakteru pisma i zwiększoną starannością. Takie profilowe nasadki pomagają również kontrolować siłę nacisku pisaka, co zapobiega częstemu łamaniu się kredek czy "wciskaniu" końcówek cienkopisów. Wszystkie nakładki odpowiednie są dla dzieci tak prawo, jak i leworęcznych.

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku zaspokoi potrzeby każdego zarówno w domu, jak i w szkole. Nasadki dostępne są w przeróżnych kształtach i kolorach, które przyciągną uwagę dzieci i być może zachęcą je do ćwiczenia pisania. Począwszy od tradycyjnych trójkątnych uchwytów, przez dopasowe do naturalnej fizjologi nakładki JUMBO czy Pencil Grip, aż po fikuśne opatentowane konstrukcje C.L.A.W. z "miseczkami" na trzy paluszki. W przypadku tych ostatnich wyjątkowo łatwo jest utrzymać prawidłową pozycję palców, przez co często stosowane są przez nauczycieli i terapeutów. Świetnie nadają się również do trzymania widelca, łyżki czy pędzelka. Różne rodzaje nakładek korygują odmienne nieprawidłowości trzymania narzędzia do pisania, dlatego też istotne jest dopasowanie nakładki do indywidualnych potrzeb dziecka.

 

Przy wyborze nakładki   istotnym czynnikiem jest również nadwrażliwość dotykowa, która czasami może powodować, że pomimo wstępnie dobranej właściwej nakładki, dziecko nie będzie chciało z niej korzystać, ponieważ będzie ona je drażniła. Z tego powodu przed zakupem dobrze jest pozwolić dziecku sprawdzić w jakiej nakładce rzeczywiście dobrze mu się pisze.

Warto tutaj dodać, że nieprawidłowy chwyt pisaka często nie wynika z lenistwa czy niedbalstwa dziecka, a jest przejawem występujących nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Podstawą prawidłowego chwytu ołówka jest napięcie mięśniowe   całego ciała i ręki. Składa się na to przyjęcie prawidłowej pozycji przy stoliku, następnie prawidłowa praca ramienia i na końcu sprawność dłoni. Do tego jeszcze dochodzi praca oczu, koordynacja wzrokowo - ruchowa oraz koordynacja ruchów dłoni. Sztuka pisania jest więc procesem bardzo złożonym, na który składa się wiele czynników i umiejętności, wymagających stałego ćwiczenia u maluchów.

Nakładka na ołówek

Nakładka jest niedrogim, ale skutecznym sposobem nauki prawidłowego uchwytu wszelkiego rodzaju pisaków i nieocenioną pomocą szczególnie dla dzieci, które mają z tym pewne kłopoty. W przypadku jednak większych nieprawidłowości może okazać się jedynie pomocą doraźną, a w celu uzyskania zdecydowanej poprawy w piśmie dziecka może być konieczne ustalenie co jest powodem trudności z prawidłowym trzymaniem długopisu. W tym celu warto podpytać nauczyciela, udać się do specjalisty typu rehabilitant lub terapeuty integracji sensorycznej, który określi przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wyróżniamy nakładki: 

  • W przypadku nakładki C.L.A.W każdy palec wkładany jest do oddzielnej nasadki układając prawidłowy chwyt trójpalcowy. Regularne stosowanie nakładki powoduje powstanie nawyku właściwego ułożenia palców niezbędnego do trzymania ołówka.
  • Nakładka Jumbo Grip przeznaczona jest do ustawienia palca wskazującego.
  • Nakładka Crossover Grip znajdują zastosowanie u osób, które nakładają palec wskazujący i kciuk na siebie, powodując ograniczoną swobodę ruchów dłoni podczas pisania, nieprawidłowy nacisk oraz szybkie męczenie się ręki. 
  • Nakładka Pinch Grip znajduje zastosowanie, kiedy używając nakładki Crossover zauważymy, że palce podczas pisania nie nachodzą na siebie już tak bardzo lub stopień nachodzenia palców od początku nie był duży.
  • Nakładka Pencil Grip jej budowa daje ulgę od zmęczenia podczas pisania spowodowanego mocnym ściskaniem ołówka czy też od samego wbijania się.
  • Nakładka Bumpy Grip jej cechą charakterystyczną są małe wypustki znajdujące się na całej powierzchni nakładki. Zalecana dla osób wciskających mocno ołówek w papier podczas pisania, rysowania oraz potrzebujących mocniejszych bodźców czucia głębokiego. 
  • Solo, Mini Grip - przypadku tych nakładek wgłębienia są mniejsze, delikatniejsze, przez co mogą być skierowane dla dzieci starszych, z lepsza samokontrolą, które są w stanie pilnować miejsca ułożenia palców i potrzebują mniejszej interwencji.
Kredki TriWrite  

 

Kredki TriWrite

Z kolei dla maluszków doskonałym przygotowaniem do prawidłowego trzymania ołówka w szkole będą kredki TriWrite. Ich kształt pozwala chwycić je w dowolny sposób, zarazem delikatnie wymuszając ułożenie każdego z paluszków - kciuka, palca wskazującego i środkowego - na innej ściance bryły. Kredki te wprowadzą najmłodszych w magiczny świat rysunku, ćwicząc jednocześnie właściwy chwyt i przygotowując dłoń do przyszłej nauki pisania.

prolis.pl